BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Vape,Lgbt,Teenagers.,Bisexual,Lesbian,Young,Caucasian,Teenage,Girls,In

Figyelmeztetést adott ki a WHO: veszélyes az elektronikus cigaretta

Az Egyesült Nemzetek szakosított szervezete szerint a dohányalapú cigaretták alternatívái korántsem olyan egészségesek, mint sokan gondolják. A WHO úgy látja, hogy az elektronikus cigaretta, különösen az ízesített folyadékot használó, a nem dohányzóknál függőséget okozhat, ráadásul károsíthatja az emberi szervezetet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt javasolja az országvezetőknek, hogy szigorúan szabályozzák az alternatív dohánytermékek piacát, az ízesített e-cigarettákat pedig tiltsák be. A szervezet úgy látja, hogy az elektronikus cigaretta (vape) is veszélyes lehet az egészségre.

Vape,Lgbt,Teenagers.,Bisexual,Lesbian,Young,Caucasian,Teenage,Girls,In
Az elektronikus cigaretta a 13-15 évesek közt népszerűbb, mint a felnőttek körében.
Fotó: Alexander Yu / Shutterstock

 

A WHO szerint sürgető az elektronikus cigaretta piacának szabályozása

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének szakosított szervezete csütörtökön rámutatott több olyan tanulmányra is, amelyek nem találtak elég bizonyítékot arra, hogy az e-cigaretták segítik a dohányosok leszokását, ugyanakkor arra jutottak, hogy

az egészségre ártalmasak, sőt, nikotinfüggőséget okozhatnak a nemdohányzók, főként a gyerekek és a fiatalok körében. 

A gőzzel együtt a fogyasztó olyan anyagokat szív be, amelyek rákot okoznak, növelhetik a szív- és tüdőbetegség kockázatait, a fiatalok agyfejlődését pedig károsíthatják. A vape-ek a 13-15 évesek közt népszerűbbek, mint a felnőttek körében.

Ezek miatt a szervezet azt tanácsolja az államvezetőknek, hogy mielőbb szigorúan szabályozzák az ilyen eszközök használatát, a hozzájuk való ízesített nikotinos folyadékokat pedig tiltsák be – írja a Reuters.

A gyártók azonban azzal védekeznek, hogy a hevítéssel és gőzöléssel működő e-cigik még mindig sokkal kevésbé károsak, mint a klasszikus, dohányalapú cigaretták, az ízesítések pedig elősegítik a dohányosok szokásváltását.

A,Collection,Of,Discarded,Electronic,Cigarette,Vapes,Have,Been,Collected
Az e-cigaretta különböző formájában és működéssel kapható. Ide tartoznak a hevítéssel és a gőzöléssel dolgozók is.
Fotó: Shutterstock

A szervezet azért szólíthatta fel az államokat most, mert a világ 183 kormánya jövőre konferenciát tart az új dohányeszközök szabályozásáról. Mivel az új nikotinos termékek kapcsán az álláspontok még távol állnak egymástól, nem valószínű, hogy egységes szabályozást fogadnak el. Például míg az Egyesült Királyság a dohányzás egészségesebb alternatívájának tartja az e-cigit, addig a föld legnépesebb országa, India, valamint Ausztrália betiltották – emlékeztetett a hírügynökség.

Hogyan hathat a dohánycégekre a szigorú szabályozás?

Az államok gyakran megfogadják a WHO iránymutatásait, így előtérbe kerül az a kérdés, hogy az e-cigaretta piacának szigorú szabályozása hogyan hathat a gyártókra.

Ha az országok eleget tesznek ennek a felhívásnak, akkor felboríthatják a nagy dohányvállalatok nyereségvárakozásait. 

A dohányipar jövőjét ugyanis a hagyományos cigaretták alternatívái, köztük az elektronikus eszközök jelentik. A fogyasztói szokások átrendeződésére reagálva ugyanis a dohányvállalatok a bevételük egyre nagyobb hányadát ilyen termékekből kívánják előállítani.

A British American Tobacco-hoz hasonló nagyvállalatok közép- és hosszú távú stratégiájában egyre nagyobb szerep jut az e-cigarettáknak és a szájpadláson keresztül felszívódó termékeknek. A cégek jelenleg is fejlesztik azokat eszközöket, amelyek égetés nélkül, hevítéssel vagy gőzöléssel érik el a nikotinkibocsátást. Egy szigorúbb szabályozás esetén azonban a nagy szereplők továbbra is előnyt élvezhetnek a piacon a kisebb versenytársakhoz képest.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.