A luxusórák amellett, hogy a megbízhatóságot és a minőséget képviselik, státusszimbólum szerepet is betöltenek, a felkapottabb modellek ára egymillió forint felett kezdődik, de a határ szinte a csillagos ég, több százezer, sőt több millió dollárért is kelnek el különlegesebb darabok. Az óragyűjtők tájékoztatására specializálódott portál, a thehourmarkers.com közzétett egy válogatást arról, hogy melyek az idei év legizgalmasabb óratípusai.
A kiválasztott időmérők olyan nagy múltú cégek modelljei, mint a Tag Heuer, a Grand Seiko, a Carl F. Bucherer, a Christopher Ward és a Breitling Universal Geneve.
A svájci Tag Heuer óraház Carrera márkájú készüléke 1963-ban debütált, az elmúlt hat évtizedben különböző hírességek viselték, például Mick Jagger, James Hunt és Ryan Gosling. A márka 60. évfordulója alkalmából a gyártó megalkotott egy új típust: a Carrera Chronograph Tourbillon Glassbox hozzájárulhat ahhoz, hogy sokan újra felfedezzék idén a céget. A szerkezet gyönyörű azúrkék színű számlappal hódít, a gyártó visszatért a zafírkristály üvegdobozos dizájnhoz, amely a 60-as és 70-es években készült modellekre emlékeztet.
A fiatalon cégvezetővé lett Jack Heuer ellátogatott a floridai Sebring pályán rendezett autóversenyre, és ott hallott a Carrera Panamericanáról,
az 1950-es években betiltott mexikói versenyről, amely közutakon zajlott hatalmas balesetekkel – ez áll a Carrera márka hátterében a kronometer.hu összeállítása szerint. Néhány éven belül a cég legyártotta az első kézihúzós kronométert, amely a legendás nevet kapta.
A cég múltja az 1860-as évekre nyúlik vissza, Edouard Heuer volt az alapítója, aki egy cipész fiaként született Bern kantonban. A Saint-Imier-ben megnyitott óragyártó üzletben eleinte többnyire ezüstből készült zsebórákat gyártottak; a cég a kezdetektől a családi vezetésen és az innováción alapszik. Jack Heuer a negyedik generációt képviselte az órás családban.
A luxusórák piacán Svájc dominanciája egyértelmű, a Grand Seiko mégis képes volt felkerülni a térképre, a mesterségbeli és mérnöki tudás legmagasabb fokát képviselve. A japán gyártó órái amellett, hogy az eleganciát és az egyszerűséget képviselik az 1960-as debütálásuk óta, egyedi és lenyűgöző narratívával rendelkeznek.
A Shiojiri városban működő kézműves üzem órái közül sokat a helyi táj és a változó évszakok ihlettek. A SBGZ009 modell például a havas nyírfaerdő nyugodt szépségét idézi fel, hibátlan gravírozásával, fémes szerkezetű számlapjával, felületeinek bonyolultságával nyűgözi le a viselőket és a gyűjtőket. A gyártó honlapján így fogalmaz:
A limitált szériás modell az idő nyugodt folyásának érzetét kelti a magasztos, hóval borított tájon.
A gyártó egy másik alkotásában is visszanyúl a természethez, Vivaldi négy évszakát jeleníti meg egy kollekciójában.
A Seiko csoport gyökere a 19. század végéig nyúlik vissza, amikor Japánban – amely az elszigeteltség évszázadai után nyitott a világ felé – az óragyártók új generációja jött létre. Ezek között az egyik első volt a Seikosha (a Seiko elődje), amely 1892-ben készítette el első falióráját, 1895-ben pedig Japán első zsebóráját.
Közvetlen leszármazottak hiányában Jörg Bucherer úgy döntött, hogy eladja a nagy múltú családi óragyártó céget, a Carl F. Bucherert, amelyet tavaly augusztusban fel is vásárolt a Rolex. Az addig függetlenül működő órakereskedő a perifériás forgórészek és lebegő tourbillonok fejlesztésének úttörőjeként volt ismert.
A Rolex és a Bucherer együttműködése hosszú múltra tekint vissza: utóbbi 1924 óta a Rolex hivatalos kiskereskedője. A kapcsolat nemcsak szakmai, hanem baráti is volt közöttük,
Jörg Bucherer az utolsó még aktív személy, aki ismerte Hans Wilsdorfot, a Rolex alapítóját, és együtt dolgozott vele.
A svájci márka eddig a radar alatt repült, a felvásárlás azonban változtathat a helyzeten, új lendületet nyerhet például az óragyártó ház egyik büszkesége, a CFB T3000 nevű gyártási szerkezet. Megkülönböztetett megvilágításba kerül továbbá az a két új óra is, amelyet tavaly novemberben a Dubai Watch Weeken mutatott be a ház: a Green Paradise mélyzöld napsugaras számlappal és színes drágakövekkel, illetve a 18 karátos fehérarany szemcsés számlappal rendelkező Triple Peripheral.
Vannak olyan óramárkák, amelyeket évek óta nem vettek észre, a „számtalan csillag kozmoszában nem tudtak elég fényesen ragyogni” – ilyennek tartják a Christopher Wardot. A helyzet egy csapásra megváltozott, amikor a cég 2022 vége felé kiadta a C1 Bel Canto órát, amelyet egyesek egy megfizethető árú szuperautóhoz hasonlítottak. Ez a típus a C1 Moonphase mellett az év egyik legtöbbet emlegetett órája lett.
A közelmúltban a gyártó elnyerte a 2023-as Grand Prix d’Horlogerie de Geneve (GPHG) Petite Aiguille kategóriájának a díját a Bel Cantóért, amely jobbnak bizonyult, mint a Bulgari és a Tudor időmérői. Ez a kategória előírja, hogy az órák árának 2000 és 8000 svájci frank között kell lennie a kiskereskedelemben.
A C1 Bel Canto különlegessége, hogy tartalmaz egy új csilingelőmodult,
amelyet Frank Stelzer műszaki igazgatóról neveztek el, kulcsa az FS01 nevű szerkezet.
A brit óragyártó céget Christopher Ward, Mike France és Peter Ellis alapította 2004-ben, a karórákat az Egyesült Királyságban tervezték, de a kezdetektől Svájcban gyártották. Ez volt az első kizárólag online luxusóra-kiskereskedő, közvetlenül a fogyasztóknak értékesítették a különleges darabokat. A névadó alapító nemrég kiszállt az üzletből, és fiaival közös céget hozott létre.
Decemberben jelent meg a hír, hogy a svájci óragyártó, a Breitling felvásárolja a legendás Universal Geneve-et. Ezzel az ügylettel a nehezebb időkön átment társaság korábbi dicsőségének a visszaállítását tűzték ki célul, olyan ikonok születhetnek újra, mint a Polerouter vagy a Tri-Compax.
Az 1954-ben bemutatott Polerouter arról híres, hogy a SAS (Scandinavian Airline System) pilótái viselték amikor először repültek az Északi-sark feletti útvonalon a kereskedelmi légi közlekedés történetében Európából Kaliforniába. Ezekhez a repülésekhez minden személyzetnek részt kellett vennie egy speciális képzésen,
a svájci óragyártó pedig olyan automatikus, precíziós karórákat bocsátott a rendelkezésükre, amelyek ellenállnak a sarkvidék erős mágneses mezőjének.
A ház másik nagy nevű modelljét, a Tri-Compaxot a gyártás ötvenedik évfordulója alkalmából, 1944-ben mutatták be. Hamarosan a cég legkelendőbb órája lett, Harry Truman amerikai elnök is viselte például a potsdami konferencián.
Az Universal Geneve-et 1894-ben alapították, a múlt évszázadban kézműves alkotásaival, műszaki áttöréseivel vált híressé az óragyártás területén. Az 1970-es évek jelentős kihívásokat támasztottak a cégnek, a vállalat többször is tulajdonost cserélt, majd évtizedekre inaktívvá vált.
A Breitling vezérigazgatója, Georges Kern a felvásárlásról úgy fogalmazott, hogy a nagy múltú ház helyreállítása szeretetmunka. Az óravilág rajongói várják a fejleményeket.
Minél ritkább, annál értékesebb – Mi mozgatja a luxusórák piacát?Ahogy a hírességek vagy a sztársportolók garázsában válogatott luxusautók parkolnak, úgy a gardróbjukban fontos helyet foglalnak el az exkluzív karórák. Max Verstappen karján hol egy TAG Heuer, hol egy ritka Rolex Daytona tűnik fel milliós értékben, de anno Maradona sem viccelt, ő általában mindkét csuklóján viselt egy-egy Hublot márkájú karórát. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.