Egy kínai űrkutatási startup elindította első rakétáját egy tengeri platformról a Sárga-tengeren: a pekingi székhelyű Orienspace által készített Gravity-1 közepes méretű rakéta helyi idő szerint délután fél kettőkor szállt fel egy hajóról az északkeleti Haiyang város partjainak közelében, és három műholdat állított pályára az állami média szerint. A szatelliteket meteorológiai elemzésekre használják.
A küldetés a kilencedik tengeri indítás volt Kínában. A világ második legnépesebb országa a vezető űrhajózó nemzetek között egyedüliként tette űrstratégiájának fontos részévé a tengeri indításokat. A Orienspace szerint ezek nagyobb rugalmasságot biztosíthatnak az üzemeltetőknek, olcsóbb a kilövés és jelentősen csökkenti a rakétatörmelékből eredő kockázatokat – írja a Bloomberg.
A 2020-ban alapított Orienspace 2022-ig mintegy 150 millió dollárt gyűjtött össze a befektetőktől. A vállalat egyik legfőbb versenytársa, a szintén pekingi székhelyű Galactic Energy Aerospace Technology, amely elsőként hajtott végre tengeri kilövést még 2023 szeptemberben. A cég Ceres-1 rakétája akkor négy műhodat állított pályára, amelyeket szintúgy meteorológiai elemzésekre terveztek.
Az elmúlt években fokozódott az űrkutatási verseny, miután Kína és az Egyesült Államok is szemet vetett a Hold potenciális ásványkincseire. Kína egyelőre le van maradva az Egyesült Államok mögött tapasztalatban és technológiában, miután az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) legutóbb 1972-ben küldött embert a Holdra, és az amerikai űrhajósok 2026-ben várhatóan visszatérnek az égitestre.
Kína két rakétát küldene a Holdra 2030-ig: az egyik az égitest felszínén landoló leszállóegységet, a másik az asztronautákat és az űrhajót szállítaná Mindkét rakéta belépne a Hold pályájára, és a sikeres dokkolást követően az űrhajósok leereszkednének az égitest felszínére. Ennek érdekében egy teljesen új hordozórakétát, űrhajót, leszállóegységet és holdjárót is fejlesztenek.
Most már Dél-Korea is onnan kémkedik, ahol eddig csak a nagyok jártakDél-Korea sikeresen Föld körüli pályára állította első kémműholdját a szöuli védelmi minisztérium szerint. Az ázsiai ország ezzel bekerült azon államok körébe, amelyek saját eszközt juttattak az űrbe. A fellövésben a SpaceX amerikai űripari vállalat Falcon 9 hordozórakétája segített, amely nyáron a Műegyetem kisműholdját is hordozta. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.