Vannak, akik szemüket-orrukat befogják már egy szagosabb camembert vagy egy kékpenészes sajt közelségtől is, mások viszont kisebb vagyonokat sem sajnálnak kiadni az ehhez hasonló élvezetekért. Összeszedtük, melyek a világ legdrágább sajtjai: az évtizedes érleléstől az ehető aranyig minden megtalálható az ötös toplistán.
A lista ötödik helyére a világ legidősebb ehető sajtja, az Extra Old Bitto került fel, amely azon túl, hogy korát tekintve már jogosítványt is szerezhetne, rettenetesen büdös is azok szerint, akiknek volt szerencséjük megkóstolni.
A Bittot mindössze 12 termelő gyártja az egész világon a Lombardiában található Valtellina-völgyben, ahol egyébként hozzá illő luxuskategóriás borokat is könnyedén találnak a kulináris élvezetek kedvelői.
A délnyugat-angliai Somersetben található Wyke Farmon 1861 óta termelik a cheddar ezen variációját, a sajt pontos receptúráját azonban a mai napig hétpecsétes titokként őrzi a család.
A Wyke Farm cheddarját a világ legjobb cheddarjaként tartják számon a hozzáértők, aki szeretné, relatíve könnyen meg is kóstolhatja: a Wyke ugyanis online is árulja termékeit, így a világ 150 országában élvezhetik az ínyencséget a sajtok szerelmesei.
A White Stilton Gold a világ legdrágább tehéntejből készülő sajtja, ezt a különlegességet pedig csak és kizárólag az angliai Long Clawson településén gyártják. A sajt a celebek nagy kedvence, ugyanis ennél rongyrázósabb tejterméket nehezen lehet elképzelni: a recept részét képezik ugyanis ehető aranydarabkák és egy bizonyos aranyos-fahéjas pálinka is.
Ezt a sajtot a gyártó eredetileg egy karácsonyi különkiadásnak szánta csak, népszerűségét látva viszont felvette az állandó kínálatába is.
Jávorszarvas tejéből sajtot készíteni nem sokaknak jut eszébe: egészen konkrétan egyetlen helyen szánták rá magukat az egész világon, persze Svédországban.
A The Elk House nevű farmon mindössze három jávorszarvas, Gullan, Juna, és Haelga tejéből csinálják a sajtokat, mégpedig négyfélét: száraz kéksajtot, krémes kéksajtot, fetát és fehér penészes sajtot.
A lista első helyezettje egy a jávorszarvasnál talán egy fokkal kevésbé szürreális, de mindennaposnak távolról sem mondható állat, a szamár tejéből készül. A Pulét mindössze egyetlen szerbiai farmon gyártják, egy kilójához pedig közel 25 liter tejet használnak fel.
A Pule egészen pontosan 60 százalékban szamár, kisebb részben pedig kecsketejből készül, az árát viszont azon túl, hogy csak egy helyen gyártják a világon, az is nagyban növeli, hogy a szamarak csak az év hat hónapjában adnak tejet, és amikor adnak is, akkor is csak nagyon kis mennyiséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.