BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A harvardi plágiumbotrány kirobbantója és neves professzorok is előadnak az idei MCC Feszten

Közélet, gazdaság, kultúra, gasztronómia és sport – ezek a témák is szerepelnek az idei MCC Feszt programjai között, amelyen a hazai szakemberek mellett olyan neves nemzetközi előadók is részt vesznek a beszélgetésekben, mint például Chris Rufo, a harvardi plágiumbotrány feltárója, C. Raja Mohan, India külpolitikájának egyik legnevesebb szakértője és Dan Schnur, Kalifornia legismertebb politikai tanácsadója.

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) által immáron negyedik alkalommal szervezett fesztiválon a politika és gazdaság aktuális kérdéseinek áttekintése mellett a kultúra, a történelem, a gasztronómia, de még az e-sport és a stílus iránt érdeklődő fesztiválozók számára is kínálnak szellemi feltöltődési lehetőséget vezető hazai és külföldi szaktekintélyek segítségével. 

Forrás: MCC

Az MCC Feszt idén is Esztergomban lesz megtartva augusztus 1-jétől 3-ig.

A nemzetközi előadók széles táborát erősíti az Oxfordi Egyetem Bizánckutató Központjának igazgatója, Peter Frankopan, a Bild-Zeitung egykori főszerkesztője, Kai Diekmann, valamint a harvardi plágiumbotrány feltárója, az akadémiai integritás védelmezője, Chris Rufo.

Emellett a fesztivál vendége lesz a többi között Matt Goodwin, a Kent Egyetem politológiaprofesszora, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb Substack platformjának szerzője, Chaya Raichik, a tantermi aktivizmus elleni harc éllovasa, a Libs of TikTok alapítója, valamint C. Raja Mohan író, India külpolitikájának egyik legismertebb szakértője.

Rajtuk kívül elfogadta a meghívást a rendezvényre Dan Schnur, Kalifornia legnevesebb politikai tanácsadója, a UC Berkeley professzora és Lauren Chen, a kulturális és politikai témák vakmerő véleményvezére, többmilliós eléréssel rendelkező influenszer is. 

A civilizációk párbeszéde: izoláció vagy konnektivitás?

A „decoupling” és a „friendshoring” az eljövendő globális gazdasági rend jelszavai. Ezek a kifejezések akaratlanul is magukkal hozzák a hidegháború szellemét, ahol az egyébként egységes világ két része állt szemben egymással. A globális politika szereplőinek a stabilitás, a béke és a jólét elérése érdekében ezekkel az új kihívásokkal kell megbirkózniuk.

A szétválás helyett az összekapcsolódásnak kellene a jövő uralkodó jelszavának lennie, mivel a világ különböző szegleteinek gazdasági, társadalmi és oktatási integrációja lehet a legészszerűbb módja annak, hogy a globális békét és a jólétet mindenki számára fenntartsuk. 

Előadók:

  • Dr. Vasif Huseynov, az AIR Center osztályvezetője, az EU és Azerbajdzsán közötti kapcsolatok szakértője
  • Titus Techera, az American Cinema Foundation ügyvezető igazgatója, kultúrkritikus
  • Suay Nilhan Acikalin, az Ankara Haci Bayram Veli Egyetem docense, a nemzetközi kapcsolatok szakértője
  • Amitav Acharya, az American University UNESCO transznacionális kihívások és kormányzás tanszékének vezetője

Hogyan bukott meg a világ legjobb egyetemének vezetője?

Claudine Gay esete, aki a tudományos írásaiban szereplő plágiumvádakkal kapcsolatos viták közepette mondott le a Harvard elnöki tisztségéről, egy sokkal mélyebben gyökerező problémára mutat az akadémiai szférában, amely túlmutat a volt elnökön. Chris Rufo fontos szerepet játszott Gay plágiumgyanújának feltárásában, akit közel 50 esetben gyanúsítottak meg a tudományos írásaiban elkövetett plagizálás miatt. A panelbeszélgetés során megismerhetjük Rufo nézőpontját a botrányról, a nyomozásban betöltött szerepét, valamint a vita következményeit az akadémiai integritásra nézve.

Előadó: 

  • Chris Rufo, a harvardi plágiumbotrány kirobbantója, a Manhattan Institute vezető munkatársa

Viharos tengereken: globális kilátások 2024-re és azon túl

A liberális világrend gyorsuló hanyatlásával és egy új, többpólusú világrend kialakulásával a világ egyre veszélyesebb idők elé néz. Az államok komoly és nehéz dilemákkal szembesülnek, hogy megtalálják biztos helyüket az új rendben, és hogy egy bizonytalan korban megtalálják a jólét elérésének stratégiáját.

A panelbeszélgetés résztvevői ezeket, és más fontos kérdéseket vitatnak meg, mint például a jövő új potenciális nagyhatalmait, Európa helyét az USA és Kína által uralt világban, valamint a feltörekvő globális dél szerepét.

Előadók: 

  • Peter Frankopan, A Selyemutak című világhírű könyvsorozat szerzője, az Oxfordi Egyetem professzora
  • Gamal M. Selim egyiptomi külpolitikai szakértő 
  • C. Raja Mohan író, atomfizikus, India külpolitikájának szakértője 
  • Rudolf Adam, a német hírszerzés korábbi alelnöke, nukleáris stratégiai szakértő 
  • Jing Long, a Shanghai Institutes for International Studies Európai Tanulmányok Központjának igazgatóhelyettese

Hype vs. valóság: a mesterséges intelligencia mint a felzárkózás kulcsa?

Az elmúlt néhány évben a mesterséges intelligencia az egyik leggyorsabban fejlődő technológiai újításnak bizonyult, amely egyszerre kelt bámulatot és félelmet az ismeretlen következményeitől. A következmények számtalanok, és az emberi létezés szinte minden területét érintik, az üzleti élettől kezdve a geopolitikán át a kreativitásig és az adatkezelésig. 

Az előadók a mesterséges intelligencia dilemmájával kapcsolatos vitákba bocsátkoznak, előrejelzéseket és gondolatokat fogalmaznak meg arról, hogy a társadalom hogyan fog megbirkózni ezzel az új eszközzel, és milyen szerepet fog játszani a jövőben.

Előadók: 

  • Stefano da Empoli, politikai elemző, az I-Com elnöke 
  • Brent Barron, a Canadian Institute for Advanced Research stratégiai és transzformációs igazgatója

Hogyan gondolkodjunk az éghajlatváltozásról és a zöldenergiáról?

Amikor az éghajlatváltozásról beszélünk, szinte kizárólag a tudományos jellegére összpontosítunk. Ám míg az éghajlatváltozás oka tudományos, addig a hatása szinte teljes mértékben társadalmi jellegű. 

Előadó:

  • Johan Gardebo, az éghajlatváltozási politikák szakértője

Az éghajlatváltozásról szóló panelbeszélgetés résztvevői megpróbálják megmagyarázni az éghajlatváltozás és a társadalom közötti ok-okozati összefüggést, az államok és nemzetközi intézmények szerepét a válaszok megfogalmazásában, az állami szuverenitás helyét a globális éghajlatváltozással szemben, valamint az energiapolitika szerepét a zöldítésben.

Előadó: 

  • Johan Gardebo, az éghajlatváltozási politikák szakértője
  • Liliana Smiech, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemzetközi főigazgatója
  • Ralph Schoellhammer, a bécsi Webster Egyetem adjunktusa, az MCC vendégoktatója

Az MCC Feszt Pass használatával idén is teljessé tehető a fesztivál élménye. Ez magában foglalja az esztergomi vasútállomás és a rendezvény helyszíne közötti ingyenes fesztiváljáratot, a strandfürdőt is lehet majd vele használni, és kedvezményre jogosít az étel- és italárakból is.

A tavalyi rendezvényhez hasonlóan idén is ingyenesen lesz látogatható az Edu sétány, a napközbeni szakmai programok és az esti zenei programok egy része.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.