Nagy port kavart, amikor a 38. Forma–1-es Magyar Nagydíj második helyezettje, Lando Norris tavaly ünneplés közben túl erősen vágta a pódiumhoz a pezsgőjét, amire a győztes belga-holland pilóta, Max Verstappen 15 millió forintos trófeája leborult és összetört. Az idei bajnok, Oscar Piastri ugyanakkor már óvatosan bánt a 18 karátos matt arannyal díszített, 3000 gramm súlyú, 530 milliméter magasságú és 245 milliméter szélességű Herendivel. A Hungaroringen megszokott ugyanis, hogy a dobogósok „kupáit” a Herendi Porcelánmanufaktúra állítja elő. A névadó szponzor ugyan változtatott volna korábban ezen a hagyományon, de a sportolók nem mentek bele, Sebastian Vettel konkrétan amiatt panaszkodott, hogy más trófeával díjazták. Az idei porcelánserlegek összértéke több tízmillió forint.
Piastri minden bizonnyal nem válik meg a díjtól, miután életében először emelhetett magasba győztesnek járó trófeát az F1-ben, az eszmei értéke számára tehát felbecsülhetetlen. Persze, ha ellátná az aláírásával, és felajánlaná jótékony célokra, még nagyobbat ugorhatna a különleges eljárással, mintegy hat hónapon keresztül kézzel készített műtárgy ára. A pilóták vagy leszármazottaik, örököseik azonban valamilyen oknál fogva nem válnak meg ezektől a relikviáktól.
Minden idők legdrágább sportereklyéje Michael Jordané:
az amerikai kosárlabdaikon által az 1998-as NBA-döntők során viselt Chicago Bulls-trikóért egy gyűjtő 10,1 millió dollárt fizetett (jelenlegi árfolyamon 3,61 milliárd forint).
A dátum a Netflix világhírű dokusorozatából, a Last Dance-ből is ismerős lehet. A piros dresszt Jordan a 4–2-re megnyert Utah Jazz elleni finálé első meccsén húzta magára. Az immár 61 éves MJ pályafutása során kevesebb mint 100 millió dollárt (mai árfolyamon 35,78 milliárd forint) keresett, jelenlegi vagyonát mégis legalább 3,2 milliárd dollárra (1144,80 milliárd forint) becsülik. Vagyis ha MJ nálunk született volna, a leggazdagabb magyar lenne.
A korábbi csúcsot amúgy 9,3 millió dollárral (3,33 milliárd forint) az argentinok néhai sztárja, Diego Maradona tartotta az 1986-os labdarúgó-világbajnokságon hordott ruhadarabjával. Az ominózus vb-n Maradona túlzás nélkül elkápráztatta a világot: az Argentína–Anglia-mérkőzésen nyújtott teljesítménye például túlmutatott a sporton, a nemzeti büszkeség szimbólumává és a katarzis pillanatává vált. A két ország viszonyát akkoriban megpecsételte a Falkland-szigeteki háború. Maradona a futballtörténelem két legemlékezetesebb találatát szerezte ezen a meccsen: „Isten kezét” és az „évszázad gólját”. Az utóbbit minden idők legnagyobb góljának választották egy 2002-es FIFA-szavazáson.
Szintén egy vagyont perkáltak le Pierre de Coubertin 1892-es beszédének kéziratáért. Coubertin báró a beszédet
A szónoklat írott változatáért 8,8 millió dollárt (3,15 milliárd forint) adtak egy New York-i árverésen.
Érdekesség, hogy az ókori olimpiai játékok modern kori feltámasztásának érdekében írt 14 oldalas felhívást a Sotheby’s aukciósház bocsátotta áruba, előzetesen pedig már annak is örültek volna, ha a vételi ár eléri az egymillió dollárt.
További sorrend az Altan Insights szerint:
4. Michael Jordan The Dynasty Collection (cipők) – 8,03 millió dollár (2,87 milliárd forint)
5. Lionel Messi mezei – 7,8 millió dollár (2,79 milliárd forint)
6. Muhammad Ali bajnoki öve – 6,18 millió dollár (2,21 milliárd forint)
7. Kobe Bryant meze – 5,85 millió dollár (2,09 milliárd forint)
8. Babe Ruth meze – 5,64 millió dollár (2,02 milliárd forint)
9. Tiger Woods vasütői – 5,16 millió dollár (1,85 milliárd forint)
10. Wilt Chamberlain meze – 4,9 millió dollár (1,75 milliárd forint)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.