Kínában 42 millió kiloliter (1 kiloliter 1000 liter) sör fogyott 2022-ben, amivel a távol-keleti ország magasan vezeti az országok közötti rangsort és a globális fogyasztás 21,9 százalékét adta. A második az Egyesült Államok 20,3 millió kiloliterrel és 10,6 százalékos aránnyal, míg Brazília a harmadik 14,9 millióval és 7,8 százalékkal.
Ha régiók szerint nézzük, akkor Ázsiában a legnépszerűbb a folyékony kenyér 34 százalékkal, Európa 26 százalékkal a második. Az öreg kontinenst Dél-Amerika (19 százalék), Észak-Amerika (12 százalék) és Afrika (8 százalék) követi. Óceániában és a Közel-Keleten azonban nem számít kelendőnek az alkoholos ital, a két térség 1-1 százalékkal veszi ki részét a globális sörpiacból.
Érdemes megemlíteni, hogy India a világ legnépesebb országa, de az indiaiak csupán 2,7 millió kiloliter sört kortyoltak el, amivel a 13. helyen állnak és a bolygó fogyasztásának 1,4 százalékáért felelősek. Ugyanis az indiaiak többsége kulturális okok miatt nem fogyaszt alkoholt, akik mégis, azok általában az erősebb, szeszes italokat részesítik előnyben, továbbá a reklámozást és az árusítást is szigorúbban szabályozzák, mint Európában.
Egészen másképp alakul a rangsor, ha az egy főre jutó fogyasztást vesszük alapul, ugyanis ekkor Csehország kerül az első helyre. A csehek átlagban 188,5 liter alkoholos nedűt ittak meg, amivel a közép-európai ország három évtizede stabilan uralja a listát. Ez nem meglepő, mivel Csehországban rendkívül olcsón lehet hozzájutni a sörhöz.
Az ezüstérmes Ausztria 101,2 literrel, míg Lengyelország a harmadik 99,6 literrel. A németek sokaknak meglepő módon csak a hetedik helyet szerezték meg 93,3 literrel. A rangsor első tíz helyezettjéből kilenc az öreg kontinensen található, az egyetlen nem európai ország a 10. Namíbia. A 3 milliós, dél-afrikai államban a polgárok átlagban 90,3 litert kortyoltak el.
Magyarországnak sincs oka szégyenkezni, hazánk az egy főre jutó fogyasztás terén a 18. helyen áll 77,8 literrel. Itt érdemes megemlíteni, hogy Magyarország a rendszerváltás környékén még több mint 100 literrel az első 15 között szerepelt. A legnagyobb sörivónak Latin-Amerikában Panama (79 liter), Ázsiában pedig Kambodzsa (72,2 liter) számít.
A sör eredete legalább 5 ezer évre nyúlik vissza, a Közel-Keleten a korai civilizációk fontos része lett. Az ősi sumér és egyiptomi kultúrákban még fizetőeszközként is használták az italt, míg a középkorban az európai szerzetesek által használt komló átalakította a sörfőzési folyamatot, és hozzájárult a ma ismert és kedvelt nedű létrejöttéhez.
A mikrogravitációs környezet sörgyártási folyamatra gyakorolt hatásait vizsgálja a Floridai Egyetem új tanulmánya. A söreladások az elmúlt években csökkenő tendenciát mutatnak, a kutatás szerint az eredmények még ezt is befolyásolhatják. A tanulmány szerint a mikrogravitáció olyan előnyökkel járhat, amelyek „nem valósulnak meg földi úton”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.