Izraelben a pedagógusok bérezési vitái nyomán kitört sztrájk miatt nem kezdődött meg a tanítás a középiskolákban szeptember elsején.
Vasárnap, a hét ottani első munkanapján nem nyitották meg kapuikat a középiskolák a tanulók előtt, mert a kormánynak nem sikerült megállapodnia a pedagógusok szakszervezetével, noha szombat este a kései órákig folytak a tárgyalások a középiskolai tanárok szakszervezete, az oktatási minisztérium, a helyi önkormányzatok képviselője és a pénzügyminisztérium között.
A pedagógus-szakszervezet elnöke, Ran Erez bejelentette, hogy
hétfőn is folytatódik a középiskolákban megkezdett sztrájk,
ugyanakkor egyeztető tárgyalásokat is tartanak a pénzügyminisztériummal, az önkormányzati központtal és az oktatási minisztériummal.
A bérezés kérdésében különösen kritikus pont a személyre szabott szerződések engedélyezésének ügye, melyek egyéni bért biztosítanának, függetlenül a kollektív szerződés szakszervezetek kiharcolta feltételeitől. A szakszervezet azért tiltakozik, mert szerintük ez kiszolgáltatottabbá tenné az így alkalmazott pedagógusokat.
A tavaly október 7-én a palesztinokkal kitört háború is nehezíti idén a tanévkezdést. Az izraeli hadsereg szóvivője emiatt óvintézkedéseket jelentett be a libanoni határ közelében, az ország északi részén, és a palesztinok lakta Gázai övezet környékén.
Több száz betonbunkert helyeztek el az iskolabusz-megállókban és az érintett, rakéta- és dróntámadásoknak kitett településeken, és megerősítették a légvédelmi figyelmeztető rendszert
– közölte.
A Negev-sivatag Gázai övezethez közeli részén minden oktatási intézménybe tartalékos katonákat osztottak be, akik állandó katonai védelmet biztosítanak az iskolák környékén.
Az északi határsáv Libanonból rendszeresen lőtt településein védelmi osztagokat szerveztek, melyek ellenőrzik az oktatási intézmények diákokat fogadó pontjait és hazatérésüket a településekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.