A legjobb befektetések között tartják számon az időmérőket, ezek között is a luxusórákat. Egy különlegesebb luxusóra ára elképesztő magasságokba emelkedhet – pláne, ha olyan darabról van szó, amelyet nem lehet csak úgy megvenni egy szalonban, vagy megrendelni az internetről.
Itt van rögtön kilenc luxusóra, amelyek árban vetekednek a legdrágább ékszerekkel és luxusautókkal egyaránt. A mondás úgy szól, hogy az idő pénz, amit egyesek véresen komolyan vesznek.
A lista „legolcsóbb” darabja egyben a legkülönlegesebb is. Az FFC Blue egy egyedülálló karóra, amelyet F. P. Journe világhírű kézműves óramester és Francis Ford Coppola közösen tervezett. Journe elmondása szerint 2012-ben Coppolával vacsorázott az utóbbi Napa-völgyi otthonában, amikor a rendező felvetette, hogy lehetséges-e olyan órát alkotni, amelynek csak egyetlen mutatója van. Ezt a gondolatot vitték tovább, végül úgy döntöttek, alkotni kellene egy órát, amelyen az időt egy kéz öt ujja mutatja.
Bár nem volt egyszerű, mégis inspirált ez az összetett kihívás. Amint megtaláltam a megoldást, Francis azonnal elküldte az ujjak helyzetére vonatkozó vázlatait. Hét évbe telt, mire elkészültem a prototípussal
– emlékezett vissza a különleges óra megalkotására Journe.
Az óra közepén egy kék kéz látható, melyet a modern sebészet atyja, Ambroise Paré mechanikus kézmodellje ihletett. Az órába ez a kék kézmodell került, amely az ujjak változó állásával jelzi az időt. A működését az alábbi videó mutatja be:
Az FFC Blue Genfben került kalapács alá 2021-ben, és akkori árfolyamon 4,92 millió dollárért kelt el a Christie’s árverésén. Francois-Paul Journe az óráért kapott pénzt a Duchenne-féle izomdisztrófia kutatására ajánlotta fel.
A Grande Strike óraszerkezet az összes órakészítési megoldás közül a legbonyolultabbnak számít. Francois-Paul Journe kortársa, kollégája, Philippe Dufour független óramester határozta el magát arra, hogy a híres szerkezetet le fogja kicsinyíteni, hogy elférjen egy karórában. Végül sikerrel járt, és létrehozta a Grande & Petit Sonnerie percátjátszót, amely belekerült a karórájába.
Az órából csupán négy darab készült, 2021-ben árverésre bocsátották a legelső példányát, a Grande & Petite Sonnerie no. 1-t. A sárga arany óráért 5,2 millió dollárt fizettek a Christie’s aukcióján, ezzel a valaha készült legértékesebb független órás által gyártott karóra lett.
A Rolexek mindig rendkívül magas áron kelnek el, így a márka időről időre piacra dob egy egyedi darabot, hogy kicsit megkavarja az állóvizet – erről a Hodinkee írt. A Rolex Daytona órák egyik legkülönlegesebb darabja az „Unikornis” névre keresztelt ketyegő, amely 6,07 millió dollárért kelt el 2018-ban a Christie’s aukcióján. Az Unikornis abban tér el a többi Daytona-darabtól, hogy ez az egyetlen, amely fehéraranyból készült. Ez a sorozat második legértékesebb darabja, egyedül Paul Newman saját órája kelt el magasabb áron.
A Patek Philippe és a Tiffany közösen készített óráját, a Nautilust vagy utálják, vagy imádják az emberek. Sokan azt mondták, elegáns óra született a két cég nászából, egy igazi szenzáció. A szkeptikusok szerint ezzel szemben inkább hájpolásról van szó, az órában pedig semmi különleges nincs azon kívül, hogy rávésték a két márka nevét.
Annyi biztos, hogy a Nautilus megtestesíti mindazt, ami rossznak számít a luxusórák piacán. Tulajdonképpen egy átlagos időmérő, amit csak azért gyártottak, hogy drága legyen. Annyi biztos, hogy a terv bejött, az órát végül 6,5 millió dollárért ütötték le egy utolsó percekben kibontakozó, brutális licitháború végén – írta a Hodinkee.
Ezt a pénzt végül teljes egészében a természetvédelmi célokra fordították, így senkinek a zsebe nem lett kitömve.
Az LVMH pénzügyi igazgatója bejelentette, hogy tárgyalásokat folytatnak a Forma–1 szervezőivel egy szponzori együttműködésről. A világ legnagyobb luxuscikkgyártója saját óramárkáját, a Tag Heuert tolná be a száguldó cirkuszba a Rolex helyett. Szakértők szerint akár évi 150 millió dollárba is kerülhet egy ilyen együttműködés.
A Heures Universelles a luxusórák egyik gyöngyszemének számít. A különleges órát 1953-ban gyártották, és mindössze hét darab van belőle a világon. Az egyik példány 2019-ben, Hongkongban került kalapács alá a Christie’s aukcióján, és azóta is a legdrágább Ázsiában eladott órának számít.
Ez az egyetlen óra, amelyen a Patek Philippe neve mellett a híres milánói kereskedőé, Gobbié is szerepel. Az órát eredetileg Gobbi számára készítették.
A Heures Universelles nemcsak szép, de forradalmasította a világidőrendszert az órákban. A szerkezetét Louis Cottier alkotta meg, aki az 1930-as évek elején szabadalmaztatta a világidőt mutató megoldást.
Az órát 2019-ben adták el 8,98 millió dollárért a Christie’s aukcióján.
Az órát Mohammed Tewfik A. Toussou egyiptomi hercegnek gyártotta a Patek Philippe, akit a modern Egyiptom egyik alapítójaként tartanak számon. Az óra egy 35 milliméteres rózsaarany tokot kapott, öröknaptárral és kronográfszerkezettel.
Ezzel a szerkezettel a Patek 340 órát készített, a herceg darabja azonban réz-rózsaszín számlappal készült, amelyből mindössze 14 darabot gyártottak. Az órát a herceg 2021 áprilisában bekövetkezett halála után az örökösei árverezték el a Sotheby’s aukciós háznál. Az óráért 9,57 millió dollárt fizetett a nyertes licitáló.
A hollywoodi színészlegenda és autóversenyző, Paul Newman abban a megtiszteltetésben részesült, hogy a Rolex híres Daytona-sorozatában saját modellt kapott. A Rolex Paul Newman Daytona egy 37 milliméteres, rozsdamentes acél kronográf, amelynek a fehér számlapján három fekete kisebb számlap is helyet kapott. Ezek az óra-, perc- és másodpercmutató segédórák. Az óra gyűrűjén egy gravírozott fordulatszámmérő látható.
Az órát Paul Newman felesége, Joanne Woodward színésznő ajándékozta a színész-autóversenyzőnek. Az óra hátlapjára azt gravírozták, hogy „drive carefully – Me”, vagyis „vezess óvatosan” . Newman a versenyeken mindig hordta az órát, kabalaként.
2017-ben végül aukcióra bocsátották a ketyegőt, amely a Rolex legértékesebb órájává vált a 17,75 millió dolláros leütési árral
– írta meg a Wristcheck.
Az 1900-as évek elején két New York-i üzletember, Henry Graves Jr. és James Ward Packard versenyre kelt, hogy melyikük szerzi meg először a világ legbonyolultabb óráját. A két lelkes óragyűjtő nem kevés pénzt áldozott rá, hogy szerkezeteket terveztessen mesterekkel. Végül a versenyből Graves került ki győztesen, aki a Patek Philippe segítségével megalkotta a Henry Graves Jr. Supercomplication zsebórát 1933-ban.
Az óra különlegessége, hogy 24 komplikációt tartalmazott, ami hatalmas előrelépés volt az addigi csúcstartó, 10 komplikációs Packard karórák után. A komplikáció azt jelenti, hogy hány különböző mérési funkcióval szerelik fel az órát. Többek között az óra képes követni
Talán a legérdekesebb az óra számlapján helyet kapó csillagtérkép, amely a Hanry Graves Jr. Fifth Avenue-i rezidenciájának ablakából látható, New York feletti csillagtérképet ábrázolja az idő múlásával.
Az óra Graves 1953-as halála után sokszor cserélt gazdát, majd végül Saud bin Mohammed Al Thani sejkhez, majd Al Thani halála után, 2014-ben ismét kalapács alá került, a Sotheby’s aukcióján, ahol 25,41 millió dollárt fizettek érte.
Az órát 2014-ben adta ki a Patek Philippe, fennállása 175. évfordulójára. Az órát 2019-ben Genfben árverezték el az Only Watch aukción 31 millió dollárért, ami azóta is a legmagasabb összeg, amit óráért valaha kifizettek.
Az órának 20 komplikációja van, ezek két egymásba épített számlapon kaptak helyet. Az alsó számlap fekete, amire lazac színű felső számlap került.
Az óra különlegessége, hogy két funkcióját ennél a modellnél szabadalmaztatta a Patek. Ezek az akusztikus riasztó, illetve a dátumismétlő, ezek ebben az órában jelentek meg először. Az órában a már korábban említett Grande & Petit Sonnerie óraszerkezet ketyeg. Az óráért kapott pénzt a Duchenne-izomdisztrófia kutatására fordították.
A műtárgyakat és a veterán autókat is lekörözte hozamban a luxusórák piaca az elmúlt tíz évet figyelembe véve. A jó teljesítményhez azonban a koronavírus-járvány időszakában megugró kereslet is kellett, és azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az árak igen hektikusan alakulhatnak a piacon. A gyártók eközben a fejlesztésekre koncentrálnak, az április közepén rendezett genfi órakiállításon számos újdonságot mutattak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.