BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több nyugdíjasról kell gondoskodni

Egyre több időskorúról kell gondoskodni hazánkban, és az öregedés megállíthatatlan. Még viszonylag jó helyzetben vagyunk uniós összevetésben, de ez nem marad így.

Magyarországon az időskori függőségi arány az 1990-es évi 20 százalékról 26 év alatt 27-re nőtt, azaz ezer aktív korúra 272 fő 65 éves és idősebb jutott tavaly – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kutatásából. Az időskorú függőségi arány a korábbi időszakhoz képest várhatóan gyorsuló ütemben folyamatosan emelkedik majd, értéke 2060-ban 61 százalék körül lesz a népesség-előreszámítás szerint, azaz ezer „eltartóra” (15–64 éves közöttire) 610 fő 65 év feletti jut majd. Ennél rosszabb az arány, ha csak a tényleges aktív korúakra, a 20 éves és a feletti népességre vetítjük: 2016-ban 294, 2060-ra 666 fő nyugdíjaskorú jut ezer munkaképes korú emberre.

Forrás: shutterstock

A népesség tartós és folyamatos fogyása önmagában is nyugtalanító jelenség, mindez azonban a népesség öregedésével párhuzamosan zajlik, ami a korösszetétel torzulásával, a korosztályok kedvezőtlen arányváltozásával jár együtt. A népesség öregedésének egyik alapvető, de pozitív oka, hogy a megszületett nemzedékek közül egyre többen érik el, illetve élik meg hosszabban az időskort. Az időskorúak népességen belüli aránya 1990 óta folyamatosan, 13-ról 18 százalék fölé emelkedett. A népesség öregedési folyamatát mutatja, hogy 2006 óta már több az időskorú, mint a gyermekkorú – derült ki a hivatal kutatásából. Mindeközben az aktív korú népesség aránya 1990-től 2007-ig 66,4-ről 68,8 százalékra emelkedett, azóta viszont folyamatosan csökkent: 2015-re 67,4 százalékra. Ha kevesebb aktív korú jut egy időskorúra, akkor nő az időskorúak eltartási terhe a mindenkori 15–64 éves lakosság számához viszonyítva.

A hosszú távú demográfiai kilátásokat leginkább kifejező mutató az öregedési index, amely az időskorúaknak a gyermekkorúakhoz viszonyított arányát méri. Ennek a mutatónak az értéke 1990 óta folyamatosan és dinamikusan emelkedik. 1990-ben száz gyermekkorúra még csak 64 időskorú lakos jutott, 2016-ban már 126. A KSH kiemelte: a mutató értéke töretlenül emelkedett az elmúlt évtizedekben, és a jelenlegi korösszetételt tekintve ez az irányzat a közeljövőben sem változik.

Az öregedési index a következő időszakban lendületesen tovább emelkedik majd, 2030-ra várhatóan 166-ra növekszik, 2060-ra pedig 255 körül lehet. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az idősek száma csaknem két és félszerese lesz a gyermekek számának. Az öregedési indexben igen jelentősek a különbségek a férfiak és a nők között. 2016. január 1-jén száz leánygyermekre több mint másfélszer annyi, 162 időskorú nő jutott, míg a fiúgyermekek még többségben voltak az időskorú férfiakhoz képest: száz fiúgyermekre 92 időskorú férfi jutott. Ennek oka a férfiak kedvezőtlenebb halandósága, a nőkéhez képest alacsonyabb várható élettartama.

Folyamatos növekedés

2015-ben az Európai Unióban a 65 évesek és idősebbek függőségi arányát kifejező időskori eltartottsági ráta nem egészen 29 százalék volt. Az unió egyes országaiban a népesség elöregedettsége jelentősen különbözik, bár a fejlett országokra jellemző módon rendre magas. Az átlagosnál nagyobb értékek elsősorban Olaszországban, Görögországban és Németországban vannak, ahol alacsony a termékenység, és magas élettartam várható, míg jelenleg a legalacsonyabb az időskorúak eltartottsági rátája Szlovákiában, Írországban és Luxemburgban. Magyarország a 26 százalékos értékkel átmenetileg még a kedvezőbb helyzetben lévő országok közé tartozott 2015-ben. Az Eurostat számítása szerint az unióban az időskori eltartottsági ráta 2060-ig folyamatosan és egyenletesen emelkedni fog, értéke 2060-ban átlépi az 50 százalékot, ami azt jelenti, hogy egy időskorúra mindössze két eltartó jut majd. A tagállamokban ez az arány várhatóan 35–66 százalék között fog ingadozni. A legkedvezőtlenebb helyzetben a becslések szerint 2060-ban Szlovákia, Portugália, Görögország és Lengyelország lesz 60 százalék feletti értékkel, míg a legkedvezőbb helyzet Luxemburgban, Írországban és Belgiumban lesz 40 százalék alatti rátával.

 

Definíciók

Az idős népesség eltartottsági rátája: az idős népesség (65 éves és idősebb) a 15–64 éves népesség százalékában. Az eltartott népesség rátája (eltartottsági ráta): a gyermek (0–14 éves) és az idős (65 éves és idősebb) népesség a 15–64 éves népesség százalékában. Öregedési index: az idős népesség (65 éves és idősebb) a gyermeknépesség (0–14 éves) százalékában.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.