Évek óta képviseli a nemzetközi kapcsolatokat társelnöki szinten a VOSZ, Kovács Patrik személyében. A VOSZ márpedig „élenjáró szeretne lenni a külpiacok és a működő nemzetközi partnerkapcsolatok kiépítésében, képviselve a hazai kkv-k, különösen a VOSZ-tagvállalkozások érdekeit” – mondta korábban Kovács Patrik.
Mindezek elérésére érdekében pedig olyan következetes és aktív munkára van szükség, amely megragad minden lehetőséget ahhoz, hogy a VOSZ megjelenjen azokon a fórumokon, ahol be lehet mutatni a hazai vállalkozásokat, exportképes termékeiket és szolgáltatásaikat, valamint ezáltal integratív szerepet tudnak betölteni a nemzetközi partnerségi együttműködésekben.
Jó példa erre az idei OECD KKV Miniszteri Konferencián való aktív részvétel. „A miniszteri konferenciát megelőzően készítettünk egy globális kérdőíves kutatást, amelynek keretében az OECD országok kis- és középvállalkozói mondták el, hogy milyen területeken van szükségük támogatásra. Ezt a speciális háttéranyagot, valamint a „KKV Stakeholder” konferenciánk összefoglalóját bemutattuk a OECD Miniszteri ülésen – a világ 38 legfejletteb országai minisztereinek–, amely így megalapozta a tanácskozást” – számolt be erről az eseményről Kovács Patrik, aki az OECD KKV és Vállalkozási Bizottságának elnöke is egyben.
Ezeken túl a VOSZ aktív szerepet vállal az ENSZ munkaügyi szervezetében, az ILO-ban is, valamint rendszeresen képviseli a hazai vállalkozásokat a világ 20 legnagyobb gazdaságával rendelkező országokat tömörítő Business20-ban. – Augusztusban részt vettünk, az OECD gazdasági delegációját vezetve a G20-ak üzleti konferenciáján, Indiában, az idei B20-on – tájékoztatott Kovács Patrik.
Az ILO munkaadói partnere a genfi székhelyű Munkaadók Nemzetközi Szövetsége (International Organization of Employers, IOE), amelyben a VOSZ-t Varga Júlia nemzetközi és oktatási igazgató képviseli.
A VOSZ nemzetközi kapcsolataiban a fentieken kívül érdemes megemlíteni a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) mellett működő Üzleti és Ipari Tanácsadó Bizottságot (Business and Industry Advisory Council - BIAC) is, amelynek a 2010-es párizsi közgyűlésén a két magyar munkaadói tagszervezet, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének, valamint a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) képviseletében Lőrincze Pétert, a VOSZ elnöki tanácsadóját is beválasztották a végrehajtó bizottságba.
Krisán László, a VOSZ társelnöke, a Kereskedelmi és Szolgáltató tagozatának elnöke pedig 2005-től képviseli a hazai vállalkozások érdekeit az EuroCommers Bruxelles-ben.
Bár Jókai Mór méltán híres regényében, a Kőszívű ember fiaiban a magyar huszárok külföldről hazafelé vették az irányt, ezzel a felszólítással most a hazai KKV-knak érdemes újragondolniuk nemzetközi kapcsolataikat.
„A hazai kkv számára elérhetőek olyan támogatások, például a HEPA közreműködésével, amelyek az exporttevékenységet erősítik, ezek az alkalmak pedig, mint a ningbo-i vásár, fontos üzleti kapcsolatépítési lehetőségek adnak a magyar vállalkozásoknak, ugyanakkor bár egyre jelentősebb az a nemzetközi kapcsolatrendszer, amelyből a hazai kkv-k profitálhatnak, a proaktivitás, a részvétel is elengedhetetlen a sikerhez” – mondta egy kínai vásár után a VOSZ társelnöke. Kovács Patrik hozzátette, „hiába az internetes kapcsolattartás lehetősége, a Google, vagy éppen a korabeli „yellow pages”, a személyes és informális kapcsolatépítés mára megkerülhetetlenné vált az üzleti fejlesztési folyamatokban, és ezt minden hazai, exportképes kkv-nak is látnia kell”.
A VOSZ nemzetközi munkája során felkutatja azokat a lehetőségeket, amelyekből a hazai vállalkozások is profitálhatnak, ugyanakkor fontos az is, hogy élni tudjanak ezzel. A nemzetközi gazdasági együttműködések ma már elérhetőek, ha úgy tetszik, „kézzel foghatóak”, amelyeket meg lehet tölteni tartalommal, hogy minél több sikeres vállalkozás legyen itthon.
A VOSZ elnöksége mindig fontosnak tartotta a határon túli magyar vállalkozói szövetségekkel való kapcsolat kialakítását és ápolását, amelyet először Czomba Csaba kezdeményezésére 2016-ban indítottak el. Ekkor írta alá ugyanis Demján Sándor, a VOSZ 5 éve elhunyt elnöke és Virág László, a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége (KMVSZ) elnöke a két szervezet közötti partnerségi megállapodást.
– A megállapodás részeként a felek megfogalmazták, cél a kárpátaljai és a magyarországi vállalkozások kétoldalú kapcsolatainak fejlesztése. Később Virág László, a VOSZ felterjesztése alapján 2017-ben megkapta a Magyar Gazdaságért Díjat. A KMVSZ pedig 2018-tól társult tagja lett a VOSZ-nak – mondta Czomba Csaba, a VOSZ keretén belül működő Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma (KMVNF) megalapítója és elnöke, aki a VOSZ társelnöke és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szervezet elnöke is.
Czomba Csabától hozzátette, a szervezet már 22 határon túli vállalkozói érdekképviseleti szervezettel működik együtt, és folyamatosan azon dolgoznak, hogyan lehet a határon túli magyar vállalkozásokat egyrészt támogatni, másrészt partnerségeket kialakítani az anyagországi vállalkozásokkal.
Ennek szellemében évente több alkalommal rendeznek konferenciákat és üzletember-találkozókat, mint például a Magyarkanizsán megrendezett Délvidék Összefog elnevezésű, vagy a Csíkszeredában tartott elnökségi ülés és üzletember találkozó. Említésre érdemes még a komáromi és kassai Év Vállalkozója verseny, a Szlovákiai Magyar Közgazdászok találkozója, Nyitrán, valamint a rendszeres budapesti elnökségi ülések, konferenciák. A KMVNF taglétszáma ma már megközelíti a hétezret.
A KMVNF és a VOSZ egy közös felületet, egy online vállalkozói piacteret is létrehoz annak érdekében, hogy az anyaországi és a határon túli vállalkozások online jelenlétét erősítsék a közeli jövőben. Ez a B2B portál várhatóan az ősszel már hivatalosan elindulhat a határon túli vállalkozói szervezetek tagjainak ajánlataival, üzleti szolgáltatásainak, termékeinek bemutatásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.