A holtversenyben legköltségesebb városokban 7 százalékkal drágább az élet, mint az index bázisának számító New Yorkban. A tíz legborsosabb árú város többsége Európában és Ázsiában található, Svájc két várossal is képviselteti magát. A top 10-ben egyedül Szingapúrnak sikerült megőriznie tavalyi pozícióját, a japán Oszaka mellett ugyanakkor két amerikai metropolisz, Los Angeles és New York is visszatért az élbolyba.
A kutatásban több mint 160 termék és szolgáltatás ára, illetve díja alapján hasonlítják össze a világ 133 városának megélhetési költségeit. A vizsgált tételek között szerepelnek élelmiszerek, utazási és rezsikiadások is, de például egy kétrészes férfi öltöny és egy női hajvágás ára is az index részét képezi. A felmérést eredetileg arra tervezték, hogy segítsen a multinacionális vállalatoknak a kiküldetésben lévő és üzleti utakra küldött munkavállalók költségtérítésének kialakításában.
A hagyományosan drágább városok, Koppenhága, Szöul, New York és Los Angeles konvergáló árai a globalizáció, valamint az ízlések és a vásárlási minták hasonlóságát bizonyítják
– hangsúlyozta Roxana Slavcheva, a tanulmány szerkesztője.
Az elmúlt évben a magas infláció és egyes nemzeti valuták leértékelődése gyakorolta a legnagyobb hatást a megélhetési költségekre, amelyek globálisan 69 százalékra csökkentek a tavalyi 73 százalékról. Öt éve még 82 százalék, egy évtizede pedig 89 százalék volt ez az átlag New York árszintjéhez képest.
Az elmúlt év pénzügyi folyamatai jelentősen átrendezték a városok rangsorát. Leginkább a devizaválságtól sújtott törökországi Isztambul és az argentin Buenos Aires esett vissza a rangsorban, egyaránt 48 helyet. A legnagyobb mértékben pedig az új-kaledóniai főváros, valamint Szófia drágult egy év alatt. A bolgár főváros 29 helyet lépett előre, ami főként abból ered, hogy az euró tervezett közeli bevezetése miatt megindult az élelmiszerárak emelkedése.
A 133 várost felvonultató listán Budapest a 105. helyen szerepel, ezzel régiónkban is olcsónak számít: nemcsak Prága, hanem Szófia, Varsó és Belgrád is előzi a magyar fővárost. Budapest tavalyhoz képest ráadásul négy helyet csúszott vissza, tehát valamivel olcsóbb lett az élet 2018-hoz képest.
A legalacsonyabb költségeket felmutató városok többsége Ázsiában és Dél-Amerikában található, mert a legjobb ár-érték arányt hagyományosan a dél-ázsiai városok kínálják, különösen Indiában és Pakisztánban. A Föld legolcsóbb településeinek számító venezuelai Caracas és a szíriai Damaszkusz ugyanakkor nem irigylésre méltó helyzetű, mivel az ottani alacsony árak nem prosperitás, hanem súlyos politikai és gazdasági válságok következményei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.