BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felborította a nyaralóingatlanok piacát a home office

Erőteljesen nőtt a kereslet a Balaton és a Velencei-tó mellett lévő kiadó, hosszabb távra kivehető nyaralók, házak iránti kereslet.

Erőteljesen nőtt a kereslet a Balaton és a Velencei-tó mellett lévő kiadó, hosszabb távra, azaz legalább egy-két hónapra kivehető nyaralók, házak iránti kereslet. A bérleti díjak pedig a nyári hónapokban a balatoni településeken havi 200 ezer forint felett lehet – derül ki az ingatlan.com legújabb összefoglalójából, amely több tízezer érdeklődés és a kínálat alapján mutatja be a hosszabb távon bérelhető tóparti ingatlanok piacát.

Alternatív megoldás – mennyiért?

“A kijárási korlátozások májusi enyhítése után gyakorlatilag berobbant ez a piac.

A kiadó nyaralók, házak iránt érdeklődők száma májusban 70 százalékkal, júniusban 50 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Az első néhány hónapban ugyanakkor még nem volt komolyabb növekedés éves szinten” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Hozzátette: “A többletkereslethez hozzájárult, hogy sokan a járvány miatt külföldi célpont helyett belföldi településeket kerestek. Egy 3-4 fős család vagy baráti társaság számára a panziók és hotelek egy-két heti szállásdíjához képest nem sokkal jelent nagyobb kiadást egy nyaraló egész hónapra történő kibérlése.”

A Balaton északi partján – Veszprém megyében – lévő településeken a kiadó nyaralók, házak havi bérleti díja júniusban átlagban 250 ezer forint volt, júliusban pedig 240 ezer forintot tett ki. A Zala megyei ingatlanok olcsóbban, havonta 100 ezer forintos bérleti díjjal szerepelnek az idei nyári kínálatban. A déli parti – Somogy megyei – tóparti településeken júniusban havi 200 ezerért voltak elérhetőek, júliusban viszont már 220 ezer forintot kellett fizetni egy hónapra a szóban forgó ingatlanokért.

Fotó: VG

A Velencei-tó partján található gárdonyi ingatlanok átlagos havi bérleti díja idén júniusban 130 ezer forint volt, majd júliusban már 215 ezer forintot tett ki. A Velence településen lévő nyaralótulajdonosok 145 ezer, illetve 180 ezer forintot kértek.

“Térképen” a nyaralók

Balogh László elmondta: “Az ingatlanpiacon, így a nyaralóknál is bizonytalanságot okoznak a koronavírus-járvány hatásai, egyelőre pontos előrejelzéseket nehéz adni erre a szegmensre, akár az árak, akár a kereslet tekintetében. A legfrissebb adatok alapján az viszont látszik, hogy érdemes korán kapcsolni, mert a nyár előtti hónapokban olcsóbban lehet bérelni ingatlanokat. Emellett elképzelhető, hogy a nyaralók is felkerülnek az albérletpiaci térképre.” A szakember szerint ugyanis a következő időszakban többen lehetnek, akik a tóparti ingatlanok drágulása miatt nem szeretnének feltétlenül nyaralót vagy házat vásárolni. Mivel sokan nyaralási célpontként tekintenek a Balatonra és a Velencei-tóra, és egyre szélesebb körben jelent megoldást távmunka, ezért

a középtávra bérelhető nyaralók iránt is nőtt az érdeklődések száma.

A szálláshelyek ára pedig a kereslet élénkülése miatt emelkedhet, akár olyan szintre, hogy jobban megéri néhány hónapra kibérelni egy tóparti ingatlant. Sőt, jó előre – akár hónapokkal vagy akár egy évvel korábban – történő foglalás esetén 1-2 hónapra ki lehet venni egy-egy ingatlant relatív alacsony áron. Ugyan korai lenne arról beszélni, hogy a hosszú távú nyaralóbérlés látványos trenddé vált volna, de a következő években mindenképpen erősödés jöhet ezen a téren is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.