Napi rutinná vált a home office az elmúlt bő félévben a koronavírus-járvány hatására a cégek 83 százaléka rendelt el új munkarendet. A távmunkavégzés kedvező tapasztalatai tartós változásokat generálnak a cégek irodával, telephellyel kapcsolatos terveiben – derül ki a magyar üzleti ingatlanszakma szövetsége, az ACORA (Alliance of Commercial Real Estate Advisors) több mint félezer Magyarországon működő cég, multinacionális és hazai vállalattól beérkezett választ feldolgozó online kutatásából.
Nincs markáns eltérés a multinacionális- és kisebb vállalkozások között a home office-ban dolgozók arányát tekintve, de a szektoronkénti bontásban már igen, például az üzleti tanácsadással és kommunikációval foglalkozó cégek ötöde egyáltalán nem használja, az építőiparban és oktatásban működők pedig még ennél is nagyobb arányban utasítják el a távmunkát. Azok a cégek, amelyek engedélyezik a home office-t, többnyire heti egy-két napra korlátozzák, a heti 1-2 napnál gyakoribb, valamint az ennél ritkább távmunka a cégek negyedénél fordul elő.
A home office elleni egyik legfontosabb érv, hogy romlik a dolgozók összetartása és a csapatmunka, amitől a multinacionális vállalatok háromnegyede, míg a kkv-k 60 százaléka tart.
Ennél is jobban félnek azonban a cégek a személyes kommunikáció előnyeinek az elvesztésétől, ezt a válaszadók 90 százaléka megjelölte ellenérvként. Az online lehetőségek ma már aligha szabnak határt a távmunka alkalmazásának, az új eszközök szükségességét csak a válaszadók 15 százaléka jelölte meg visszatartó erőként.
A nagyvállalatok illetékeseinek fele szerint a rugalmasabb munkavégzés miatt csökken majd az irodák területe, a válaszadók háromnegyede pedig úgy ítéli meg, hogy elsősorban a személyes kapcsolattartás terepeként marad fenn majd az iroda, míg a munkavégzés egyéb területein tovább nőhet a home office szerepe.
A kkv-k esetében ez a két mutató jóval alacsonyabb, vagyis sokkal kevésbé gondolják, hogy a jelenlegi helyzet hosszabb távon is fennmaradhat. A méretváltozások mértéke nem lesz számottevő – ebben minden megkérdezett egyetértett.
Nem akar vagy a fennálló szerződése miatt nem tud változtatni a meglévő területén sem átalakítással, sem visszaadással a cégek háromnegyede, noha 18 százalékuk jellemzően kisebb területet venne igénybe a jövőben. Érdekesség, hogy
a kkv-k 13 százaléka viszont nem csökkenteni, hanem ellenkezőleg, növelni tervezi irodaterületeit, erre a multiknak csak a két százaléka készül.
Elsősorban az üzleti és kommunikációs szektorban, a pénzügyi és az internetes szolgáltató és IT piacon lesz jellemző a bérelt területek csökkentése. Utóbbi azért nagyon különös, mert ez a szektor egyértelműen a világjárvány nyertesei közé számít, viszont érthető is, miután a cégek fele az online fejlesztések miatt szeretne irodaterületet módosítani. A gazdasági helyzetere csupán a cégek 15 százaléka hivatkozott indokként. Nincs 10 százalék azon cégek aránya, ahol a megváltozott egészségügyi elvárások és előírások miatt készülnek átalakításokra az irodaházban, ráadásul a csökkentés mellett döntők harmada ideiglenesen lép csak, a pandémia után visszatérni tervez a régihez hasonló méretű bérleménybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.