Száznyolcvan fokos fordulatot vett az új évben a készházpiac, a január elsejével életbe lépett új otthonteremtési program októberi bejelentése nyomán leálltak a kifizetések, és a szerződéskötések is elmaradtak, mert a megrendelők az új kedvezményekre vártak. Az idén 27-ről 5 százalékra csökkentett újlakás-értékesítési áfa és a csokosok áfa-visszaigénylési lehetősége miatt a cégek kénytelenek voltak önerőből vagy abból a tartalékból finanszírozni a folyamatban lévő kivitelezéseket, amelyet a múlt év végéig az áfaemelés elkerülése végett előre kifizetett, de csak most elvégzett megrendelésekért kaptak – összegezte a helyzetet a Világgazdaságnak Kárpáti József, az ÉVOSZ-Makész környezettudatos és szerelt technológiás szakmai tagozatának elnöke. A készházas cégek 2020-as éve mindezek következtében pénzügyileg meglehetősen furcsán alakult, hiszen
az év első két harmadában a frissen kivezetett kedvezményes áfa, a végén pedig a visszatérő kedvezményes áfára váró megrendelők fizetési stopja miatt nem volt számottevő bevételük.
Bár a szakmai érdekképviselet kérte a pénzügyi kormányzatot, hogy a vállalkozások folyamatos bevételszerzése céljából tegye lehetővé az áfakülönbözet utólagos visszatérítését, ez elmaradt.
Tavaly feleannyi szerződést kötöttek készházakra, mint korábban, az idén viszont a felpörgő kereslet miatt a 2019-es csúcsot meghaladó, több mint kétezer új lakóépület is készülhet nem hagyományos technológiával – véli Kárpáti József a tagcégektől kapott előrejelzésekre alapozva.
Az újlakás-építések több mint fele hagyományosan családi ház, úgyhogy az idén épülő, várhatóan 22-25 ezer új lakásból 12-15 ezer lesz családi ház, ezek közül pedig több mint kétezer lehet könnyűszerkezetes, illetve készház-technológiás.
Jelentős változás, hogy míg 2010 előtt a 120 négyzetméter feletti készházakra szóltak a megrendelések, újabban a 80-120 négyzetméteres kategória jelenti a tömegpiacot. A Covid megjelenése után megélénkült a 40–60 négyzetméteres házak iránti kereslet, a 120 négyzetméter felettiekre ezzel egyidejűleg jelentősen csökkent. A modern kor elvárásainak megfelelő,
már az új – a januárról júliusi bevezetésre halasztott – épületenergetikai követelményeknek is megfelelő könnyűszerkezetes épületekre 350-400 ezer forintos négyzetméterenkénti induló áron lehet.
A felpörgő kereslet és a jelentős importanyaghányad miatt meghatározó euró-forint árfolyam mozgása az anyagköltséget az idén 5-10 százalékkal emeli meg, amit tovább tetézhetnek az év közbeni csúszó áremelések. Hasonlóan emelkedő munkaerőköltségekkel is számolnak a vállalkozások a hirtelen megugró rendelésállomány miatt törvényszerűen jelentkező kivitelezői kapacitás- és szakemberhiány nyomán – tájékoztatott Kárpáti József. Mindeközben félő, hogy ismét megjelennek a kókler kivitelezők, akik silány munkájukkal ártanak a készházak jó hírének.
A legokosabban azok a cégek jártak el, amelyek nem álltak le, hanem merték és tudták finanszírozni saját működési költségeiket az év végén – mondta a tagozatvezető –, mert így tompíthatták a most torlódó megrendelések miatti nyomást és a költségemelkedést. Van olyan cég, amelyik több százmilliós kintlévőséggel zárta 2019-et. Sokan hitelt vettek fel, mások az államkötvényeiket tették pénzzé, és a fejlesztésre szánt megtakarításaik fedezetét, hogy kifizessék a szakembereket, és egyben tartsák a csapatukat. A készházas cégek 60 százaléka folyamatosan dolgozott, és most bizakodva várja az új évet, amely sorsdöntő lesz a következő évek vonatkozásában is, hiszen az otthonteremtési csomag ideiglenes kedvezményeket tartalmaz. Más kérdés, hogy a mérlegben látható tavalyi pénzügyi hullámvölgyet hogyan ítélik majd meg a pénzintézetek, amelyek – mint Kárpáti József hangsúlyozta – egyébként is sokszor idegenkednek az erősen hullámzó teljesítményt mutató építőipari ágazat vállalkozásainak finanszírozásától.
Az új építésű ingatlanok esetében 2021. június 30. utáni használatbavétel esetén kell megfelelni a közel nulla vagy annál kedvezőbb energiaigény előírásainak. Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló korábbi kormányrendeletet két nappal az életbelépése előtt módosította a kormány. Ugyancsak új, hogy veszélyhelyzet idején a hat lakást és ezer négyzetméter hasznos alapterületet meg nem haladó lakóingatlan is egyszerű bejelentés alapján építhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.