A legfrissebb adatok alapján 2013 óta a nem látott ütemre gyorsult a svéd lakáspiac zsugorodása – írta a Bloomberg. Elemzők szerint a lakóingatlanok ára egyre nagyobb ütemben csökken majd a következő időszakban.
A múlt hónapban a családi házak ára a márciusi csúcsértékhez képest 19 százalékkal alacsonyabb szinten volt, a lakásárak esetében pedig 13 százalékos a mínusz
– közölte a SBAB Bank, a Booli ingatlanközvetítő portál tranzakciós adatai alapján készítette. Az állami tulajdonban lévő jelzáloghitelező nagyjából 20 százalékos visszaesést prognosztizált az egész ingatlanpiacot vizsgálva a tavasz eleji csúcshoz viszonyítva. Ezzel a SBAB pesszimistább, mint a Nordea és a Riksbank.
A rekordmagas infláció és a növekvő hitelköltségek együttesen rontják az ingatlanpiac teljesítményét.
Ezek a hatások nemcsak az északi országokat érintik, hanem világszintű problémáról van szó. A két számjegyű visszaesést részben a magas bázis is okozza, mivel a koronavírus járvány alatt rekordközeli szintre ugrottak a lakásárak.
Eurostat: az Európai Unióban Magyarországon volt a legolcsóbb a háztartásoknak a földgázAz Eurostat adatai szerint minden tagállamban jelentősen nőttek az áram- és gázárak, csökkentek viszont a számlákat terhelő illetékek és adók. |
Svédországban ez alatt az idő alatt hatalmas volt a hitelfelvételi kedv a kedvező kölcsönfeltételek miatt.
A lakosság főleg hosszú távú, változó kamatozású jelzáloghiteleket vett fel, ami most visszaüt az adósokra.
Az infláció megfékezését célzó jegybanki lépések gyors hatást gyakoroltak a hitelpiacra, ami megjelenik a lakosság vásárlóerejében.
Az SBAB adatai szerint
októberben havi alapon 4 százalékkal csökkentek az ingatlanárak Svédországban.
Szeptemberben 2,6 százalékos volt a havi szintű zsugorodás. A Bloomberg azt írta, hogy az országon belül vannak regionális eltérések a visszaesés mértékében, de összességében a számok mindenhol csökkenést mutatnak. A leglátványosabb értékvesztést Svédország második legnagyobb városában, Göteborgban regisztrálták, ahol a családi házak 19 százalékot vesztettek az értékükből.
Az árak továbbra is esnek, ez a lakásokat is érinti, de nem olyan mértékben, mint a családi házakat
– mondta az SBAB vezető közgazdásza, Robert Boije. A szakember szerint ennek az oka a magas infláció, azon belül is az energiaárak növekedése. Az elszálló rezsiárak kevésbé vonzóvá teszik a nagyobb energiaigényű családi házakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.