Annak ellenére, hogy a tavalyi év végén már látszódott egy visszarendeződés az albérletpiacon, az árszint így is magasabb idén, mint 2022 egészében – írta közleményében az Otthon Centrum. A legdrágábban a fővárosban lehet lakást bérelni, de például Debrecenben akár 100 ezer forinttal is olcsóbb lehet egy albérlet.
A 2022. negyedik negyedévétől jelentősen lassuló ingatlanpiaci trend természetesen hatással van az albérletpiacra
– mondta el az Otthon Centrum elemzési vezetője. Soóki-Tóh Gábor közölte, hogy az idei első negyedévben egy fővárosi használt téglalakás átlagos bérleti díja 216 ezer forint volt. Ez magasabb, mint a 2022-es éves átlag, de a tavalyi utolsó negyedévnél 6 százalékkal alacsonyabb. Ez azt jelenti, hogy az év végén indult árcsökkenés kitartott a idei év elején.
Befagytak a lakbérekNovemberi szinten maradtak a lakbérek Budapesten decemberben is, az átlagos fővárosi lakásbérlés jelenleg 200 ezer forint. A KSH–Ingatlan.com labérindexe mindössze 1 százalékos átlagos emelkedést jelez országos szinten. Tavaly novemberhez képest azonban 22 százalékkal drágult a lakásbérlés. |
A főváros legdrágább részei a budai kerületek, ahol átlagosan 256 ezer forintot kérnek el egy hónap lakhatásért. Ez az idén 2 százalékkal kevesebb, mint tavaly volt. A belvárosban 220 a havi átlag ár, miközben a külső pesti kerületekben átlagosan 156 ezer forintot kell fizetni az albérletért.
Vidéken főként a régióközpontokban csökkent a bérlet díj. A 181 ezer forintos átlagos havi díj 3 százalékkal alacsonyabb a tavalyi év utolsó három hónapjában mért 187 ezer forintnál. Egyelőre a kisebb megyei jogú városokban átlag 160 ezer forintos bérleti díj nem indult csökkenésnek, de ez a kisebb elemszámmal és a nagyobb heterogenitással magyarázható.
A következő hónapokban itt is stagnálásra, kismértékű árcsökkenésre számítunk
– jelezte a várható piaci folyamatokat Soóki-Tóth Gábor.
Az Open House alapítója, Molnár Szabolcs elmondta, hogy a rendelkezésükre álló adatok szerint a vidéki városok közül Székesfehérvár a legdrágább, átlagosan 210 ezer forinttal, míg Győrben 150 ezer forint a havi bérleti díj átlagértéke. Ezzel szemben Tatabányán átlag 145 ezer, míg Debrecenben 142 500 forintért lehetett használt téglalakást bérelni az idei év első három hónapjában.
Budapesten a különböző méretű ingatlanok közül elsősorban a nagy lakások bérleti díja mérséklődött.
A fővárosban a 212 ezer forintért bérelt, kétszobás lakásokért 7 százalékkal kérnek többet most, mint az előző év negyedik negyedévében. Az egyszobás lakásokat 144 ezer forintért lehetett bérelni, ami viszont 2 százalékkal alacsonyabb, míg a háromszobás lakások esetében a 263 ezer forintos bérleti díj már 15 százalékkal kedvezőbb, mint a tavalyi év utolsó három hónapjában mért érték. Jellemzően Buda és a belváros drágább, a külső pesti kerületek pedig olcsóbbak.
A legnépszerűbb kerületekben jelenleg ezekkel az árakkal kell számolniuk a bérlőknek:
az V. kerület a legdrágább 327 ezer forinttal, míg a XI. kerületben átlagosan 232 ezer forintért béreltek lakást, a XIII. kerületben 205, a VIII. kerületben 180, míg a XIV. kerületben 175 ezer forint az átlagos havi díj.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.