A lakásár-emelkedés a befékezett kereslet miatt megállt, ezért a lakáskiadással elérhető hozamot most nem táplálja az ingatlan értéknövekedése, az csak az aktuális bérletidíj-bevételből kalkulálható. Mindezek ellenére nincs pánik a bérbeadók körében, a befektetők jellemzően nem eladni, hanem egyre többen újra vásárolni akarnak a Duna House ingatlankezelési üzletágvezetője szerint.
Már van mozgolódás, egyelőre elsősorban a készpénzes befektetők részéről, akik a reális áron kínált lakásokra továbbra is vevők
– tájékoztatta a Világgazdaságot Kétszery Zsuzsa, a DH Home Management vezetője.
A pesti belvárosban a jó minőségű garzonlakásokat 430-450 euróért könnyen ki lehet adni, amióta visszajöttek a diákok, vagyis véget ért a pandémia miatt elrendelt online oktatás időszaka. Az átlagnál magasabb bérleti díjak a kislakások körében a városközponttól kifelé haladva is érvényesek az alacsony rezsi miatt.
A belvárosi albérletek drágábbak, mint a külvárosiak, de az ingatlanokhoz is magasabb áron jutnak és jutottak a tulajdonosok, így
a bérbeadással elérhető hozam épp a drágább kerületekben alacsonyabb.
A jelenlegi lakásárak és bérleti díjak mellett a belvárosban bruttó 4 százalék, a külvárosban 5-6 százalék éves hozammal számolhatnak a lakáskiadók. Bár ez a hozam eltörpül az állampapírok piacán elérhetőhöz mérve, az ingatlan hosszú távú, stabil befektetés, és nagyobb időtávban mindig versenyképes hozamot termelt eddig is – sorolja Kétszery Zsuzsa.
A befektetők számára a hitelek drágulása új lehetőséget teremtett, mert annak hatására kevesebb a vevő, aki hitelt venne fel, az eladók emiatt kénytelenek engedni az árakból, ami kedvez a készpénzes vásárlóknak. Az ingatlanpiaci ciklikusság törvényszerű, 10-12 évente vannak hullámvölgyek, de hosszú időtávban nézve is jól látszik, hogy
az ingatlanok értéke mindig az infláció feletti mértékben emelkedett.
A több lábon álló befektetési porfóliókban az értékpapírok mellett az ingatlan is kihagyhatatlan, stabil elem változatlanul.
A Duna House ingatlankezelési üzletágvezetője szerint a jelenlegi lakásárak mellett 40 millió forintos tőkével – ami lehet akár 15 millió forint készpénz és 25 millió forint hitel, ha a szerződő hitelképes és kellően fiatal a hosszú futamidőhöz – érdemes belevágni.
Még idejében szólt az ingatlanszakértő: két és félszeresére nőnek az albérleti díjak hosszú távonKorábban a bérlők ódzkodtak tőle, most már sokszor éppen ők szorgalmazzák, hogy rögzítsék a szerződésben a lakásbérleti díj emelésének időpontját és mértékét. Amint visszaépül a lakáspiacon a bizalom, a bérlők egy részéből vásárló lesz. |
A lakáskiadás ugyanis az ingatlan értéknövekedése mellett népszerű passzív jövedelem, ráadásul válságálló és értéktartó, ha a lakbért euróban adják meg, és automatikusan az aktuális inflációhoz igazítják. Ezt már a szerződéskötéskor rögzíteni kell, és egyre többen meg is teszik már az új szerződések megkötésekor.
A régi bérlő távozása mindig új lehetőség a bérbeadóknak, a sokéves szerződésekkel sok lakás bére inflálódik, az új bérlővel szinte mindenki magasabb áron tud szerződni.
Éves távlatban most infláció plusz 5 százaléknál tart a lakbéremelkedés mértéke, azaz a tavaly ilyenkor jellemző díjaknál 20 százalékkal magasabbak a jelenlegiek.
Az albérletpiacon mindig nyár közepén kezdődik az új időszámítás, amikor megindul a diákok lakáskeresése.
Ilyenkor alakulnak ki az új lakbérszintek, ekkor derül ki, hogy mennyit tudnak emelni a bérbeadók – mondta Kétszery Zsuzsa.
Az igazi szezon június végétől szeptember közepéig tart, akkor alakul ki a következő évre a bérletidíj-átlag, amelytől számottevő eltérést csak a koronavírus-járványhoz mérhető jelentőségű történések képesek előidézni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.