A kormányzat és a szektor együttes célja, hogy növelje a nők arányát a matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai, gyűjtőnevén MTMI-területeken a felsőoktatásban és aztán a munkaerőpiacon is. Az érintett technológiai vállalatok a jövő héten, április 25-én nagyszabású kampánnyal igyekeznek majd bemutatni, hogy miért is érné meg a fiatal hölgyeknek, ha elindulnának ezen útvonalakon.
Hankó Balázs felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkár tavaly tavasszal is elmondta már: a cél, hogy Magyarország 2030-ra az Európai Unió tíz legjobb innovátora között legyen, továbbá minden második felsőoktatásban részt vevő hallgatónk az MTMI-területen tanuljon, közöttük pedig nőjön a nők jelenlegi 25 százalékos aránya.
Ezt most a Lányok Napja-kampány szervezői 23 százalékra módosították, amikor felhívták a figyelmet:
a munkaerőpiacon egyre jobban felértékelődnek a technológiai és informatikai ismeretek,
de a nők közül még mindig lényegesen kevesebben választják ezeket a szakterületeket, pedig a természettudományos és informatikai szektorban évek óta munkaerőhiány uralkodik.
Ez az alacsony részvétel már a felsőoktatásban megmutatkozik, és a későbbiekben további lemorzsolódás csak fokozza az aránytalanságot. Ennek okai változatosak, de fontos szerepet játszanak benne a társadalmi sztereotípiák és az információhiány.
Itt jön a képbe a Lányok Napja.
Ennek során április 25-én, csütörtökön a 12–18 éves lányok több mint hatvan helyszín programjai közül válogathatnak, és jelentkezhetnek rájuk a lanyoknapja.hu/programlista oldalon. A korábbi ilyen napok révén közel 200 intézmény mutathatta meg magát, illetve az MTMI előnyeit, és sikerült is elérni 17 ezer fiatal hölgyet. Ám a statisztikai számok még mindig mérsékeltek:
Ehhez jönnek még olyan további adatok, mint hogy az UNESCO legfrissebb jelentése alapján a nők továbbra is alulreprezentáltak mind az MTMI-fókuszú oktatásban, mind az összefüggő karrierekben:
Tehát bőven van mit tenni, és csütörtökön majd tesznek is.
A Lányok Napja ismeretterjesztő programjain cégek, egyetemek és kutatóintézetek programjai közül lehet választani: az események ingyenesek, bárki számára elérhetőek az ország több pontján, sőt, a szervezők még az iskolai igazolásokról is gondoskodnak.
Több helyszínen ismerkedhetnek a robotikával vagy a mesterséges intelligencia alapjaival, kipróbálhatják az élményautózást egy tesztpályán, saját szemükkel láthatják, milyen egy baleseti helyszínelés drónokkal, vagy éppen betekintést nyerhetnek abba, hogyan tervezik meg a gépészmérnökök az autómotorokat, amik csak évek múlva kerülnek az utakra.
Olyan kérdésekre kaphatnak választ, hogy milyen is a fenntartható repülés, mi történik pontosan egy kibertámadásnál, vagy hogyan telik egy női CEO tipikus napja egy IT-cégnél?
Ezzel közelebb hozzák, és érthetővé teszik, miről is szólnak ezek a területek – utóbbi persze fiúk részére is éppúgy érdekes lehetne, de a számok azt mutatják, ők enélkül is bátran mozdulnak ilyen irányba, míg a lányokra ez nem jellemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.