A magyar felsőoktatás pénzügyi, szervezeti, munkáltatói és akadémiai szempontból egyaránt az Európai Unió legautonómabbjai közé tartozik – közölte Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár a Tempus Közalapítvány budapesti konferenciáján. Ám szerinte jelenleg az Erasmus+ valójában „zárja az ajtókat, amikor jogalapot nélkülöző, diszkriminatív és igaztalan módon zár ki 200 ezer magyar felsőoktatásban lévő diákot, 20-20 ezer oktatót és kutatót európai programokból”.
Az Erasmus+ ajtókat nyit című rendezvényen Hankó Balázs kifejtette: a felsőoktatás szabályozása nemzeti hatáskör, a források elosztása Brüsszelben történik.
Álszent módon olyan diktátumot fogalmaztak meg, hogy a magyar egyetemek fenntartó testületét, rektorait, professzorait kell kizárni
– közölte az államtitkát, aki szerint mindazokat a módosítási javaslatokat, amelyeket Brüsszel 2022-ben megfogalmazott, a vonatkozó felsőoktatási szabályozások tartalmazzák és az új modellben kezelték a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségének kérdését is.
Hankó Balázs azzal folytatta: az Erasmus+ cserediákprogramból való kizárás miatt létrehozott Pannónia program „nemcsak Európára, hanem a világra is ajtókat nyit, és szabályozásában megoldja a felsőoktatásban lévő kreditelismerést”, illetve hogy az Erasmus+ által biztosított, de az Európai Bizottság döntése nyomán kizárt évi 4500-5000 helyett legalább 8000 diák, oktató ás kutató jusson el a világ vezető egyetemeire.
A célra 10 milliárd forintot fordítanak.
A felsőoktatásért felelős államtitkár arra is kitért, hogy az éves szinten 10 ezer fős csereprogramot 20 ezresre emelik:
Hiszünk abban, hogy a hazai szabályozás nemzetközi tapasztalatokon, a legjobb gyakorlatokon a magyar versenyképesség erősítése érdekében zajlik.
Hankó Balázs szerint készen állnak az együttműködésre, hogy a fiatalok megvalósíthassák, ami az EU alapító atyái számára a lényeget jelentette:
Az Európai Bizottság magyarországi képviselet-vezetője, Zupkó Gábor, valamint a Tempus Közalapítvány kuratóriumi elnöke, Czibere Károly egyaránt reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az európai intézmények és a magyar kormány közötti egyeztetések sikeresen zárulnak, és a Erasmus+ programot, amely 1987 óta támogatja az egyetemi együttműködéseket, újra igénybe vehetik a hazai diákok és kutatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.