Az idei az első év, amikor az érettségi vizsgák követelményrendszerét és feladatstruktúráját a felmenő rendszerben bevezetett, 2020-as Nemzeti alaptanterv alapján állították össze. Az Oktatási Hivatal elnöke, Brassói Sándor szerint a feladatfejlesztés és az új követelményrendszer összehangolása jól sikerült, a most lezárult írásbeli vizsgaidőszakot a szokásosnál nagyobb hírverés előzte meg, ám a sajtóhírekkel ellentétben nem volt fennakadás az újítások miatt.
A tegnap befejeződött írásbeli érettségi vizsgák során:
Kitért arra is, hogy a mostani vizsgaszezonban látványosan megnőtt az előrehozott vizsgák száma. Ez azonban nem a vizsgázói szándékok változása miatt történt, hanem mert az ötévessé vált technikumokban a diákok többsége a negyedik évben tesz vizsgát a közismereti tantárgyakból.
Brassói Sándor a közvélemény teljes félrevezetésének nevezte azokat a híreket, amelyek szerint jelentős hibák voltak az idei feladatlapokban.
Egy helyszínen fordult elő, hogy eggyel kevesebb feladatcsomagot kapott az iskola, illetve
négy helyszínen voltak hiányosak a feladatlapok, de mindenhol időben, a vizsgák kezdete előtt megoldották a pótlást.
A dolgozatok értékelési útmutatóját nyolc esetben módosították, mégpedig azért, hogy más megoldás is elfogadható legyen.
Brassói Sándor kiemelte: nem igaz, hogy a diákok és a tanárok nem kaptak elegendő információt az új követelményekről, hiszen az új rendszer alapján fejlesztett mintafeladatok már egy éve elérhetők az Oktatási Hivatal honlapján.
Senkit nem érhetett meglepetés, a vizsgázóknak bőven volt idejük és lehetőségük megnézni, mire számíthatnak
– közölte Brassói Sándor. Hozzátette: a szakemberek szerint a megújult feladatok az elsajátítandó tudást kérték számon, az eredmények pedig igazságosabbá és objektívebbé váltak a korábbiaknál.
Dugasz János, a hivatal köznevelési programok főosztályának vezetője arról beszélt, hogy a módosítások minden tantárgy esetén kedvezők a diákok számára.
Figyelni kell a felsőoktatási jelentkezésekre isAz érettségikkel párhuzamosan tehát a végzős középiskolások a felsőoktatási felvételi-jelentkezésüket is gondozhatják, és böngészhetik azt is, melyik szak elvégzése után milyen kezdőfizetésre lehet számítani. Július 10-én lesz a határideje az összes dokumentum rögzítésének, addig lehet feltölteni az eredeti jelentkezés óta keletkezett igazolásokat, továbbá lehet módosítani a személyes adatokon, egyszer a jelentkezési helyek sorrendjén is, illetve vissza is lehet vonni egy vagy akár az összes jelentkezési helyet. Az utóbbi dátumnak van kivétele is: ha valaki külföldi érettségivel vagy diplomával jelentkezik hazai felsőoktatási intézménybe, akkor július 16-ig kell feltöltenie a szükséges dokumentumokat. A felsőoktatási felvételi ponthatárokat várhatóan július 24-én hirdetik ki – az új tanév első tanítási napja pedig szeptember 2., hétfő lesz. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.