Az elmúlt négy évben az adózási és a szabályozási környezetben több befektetőbarát intézkedés valósult meg – mondta a Világgazdaságnak Bársony Farkas, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke. A kamara immár 29 éve képviseli a legnagyobb nemzetközi vállalatok érdekeit és dolgozik azon, hogy Magyarország versenyképesebb legyen nemzetközi összehasonlításban. Bársony Farkas sikernek tartja, hogy a társasági adó 9 százalékra, európai mércével is igen kedvező szintre csökkent, ennek befektetésösztönző szerepét a kamara évek óta hangsúlyozta. A külföldi működő tőke beáramlása mellett ezáltal Magyarország versenyképessége is javulhat.
Az AmCham elnöke kitért arra: növekednek a bérek, ami a vállalatokra nagy nyomást gyakorol, ezért is fontos, hogy közben csökkentek az élőmunka közterhei, s ezzel a vállalatok teret kaptak a keresetek további emelésére. A cégeknek fontos a tervezhetőség, ezért üdvözölték, hogy az adóteher kiszámítható módon változik.
Az ország jövője szempontjából elsődlegesnek tartja a magasabb hozzáadott értékű befektetéseket ösztönző ökoszisztéma kialakítását, ennek pedig csak a magasan képzett munkaerő adhat erős alapot.
Szerinte azonban a magasan képzett munkaerő a leginkább érintett réteg a kivándorlásban. Az AmCham évek óta párbeszédet folytat az egyetemek, a vállalatok és a kormányzat képviselőivel a STEM- (tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai) képzés mellett a felsőoktatás és a vállalatok szorosabb együttműködéséről és a tudástranszferről is. A kamara üdvözölte, hogy a tavaly bevezetett, vissza nem térítendő támogatási formák kutatás-fejlesztésre és technológiaintenzív beruházásokra ösztönöznek.
Az AmCham tagjai szerint kritikus pont a hatékonyság növelése és a megfelelően képzett munkaerő elérhetősége a befektetések megtartásakor vagy bővítésekor. A kamara vezetője meghatározónak tartja a digitális átalakulást, a szabályozási háttér kormányzati garantálását, valamint a munkaerő digitális képzését. Emlékeztetett rá, hogy elindult a Digitális jólét program, és létrejött a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ. A versenyképes munkaerőpiac és az azt érintő oktatási reform terén vannak biztató jelek, például a szakképzés megújítására való törekvések vagy a Témahetek és a Pályaorientációs nap című rendezvények bevezetése a közoktatásban, de még sok a teendő.
Bársony Farkas hangsúlyozta: kedvezők a makrogazdasági mutatók. A befektetők hosszú távra terveznek, ezért elsődleges számukra, hogy a szabályozási és adózási környezet jól tervezhető legyen, és minél kevesebb adminisztrációval járjon. Az is fontos, hogy a kormány a nagyobb súlyú döntések előtt konzultáljon a szakmai érdekképviseletekkel, és kellő idő álljon rendelkezésre az új szabályok hatálybalépéséig.
Az AmCham elnöke szerint az üzleti környezet versenyképessége viszonylag rövid időn belül javítható a cégalapítástól az építési beruházások engedélyezésén keresztül az adófizetés időigényéig sok területen.
Válaszolni kell a munkaerőpiaci kihívásokra, például fel kell kutatni a tartalékokat, erősíteni a mobilitást, megújítani a szakképzést. Támogatandó az elektronikus szolgáltatások terjedése is.
Hosszú távon az oktatást kell a középpontba állítani, Bársony Farkas úgy látja, ez a kulcs a jövő sikereihez. Szemléletváltás kell az oktatásban ahhoz, hogy át lehessen ugorni a big data vagy például a kibertér birodalmába. A közoktatástól az egyetemig az ipar 4.0 kiépítésének támogatására van szükség. A lexikális tudást előtérbe helyező szemlélettel szemben élményalapú, korszerű ismereteket kellene átadniuk a tehetséges, jól megfizetett oktatóknak jól felszerelt laborokban. Különösen nem szabad lemaradni a műszaki pályák képzőhelyein az országnak a digitális tudás megszerzésében, a digitális intelligencia fejlesztésében.
Az AmCham januárban nyújtotta át a kormánynak az Együttműködés egy versenyképesebb Magyarországért című 16 pontos javaslatcsomagját, amely ajánlásokat tartalmaz a befektetői környezet, a munkaerő és az oktatás, az innováció és a digitalizáció területén. A csomag vállalásokat is megfogalmaz, ezekről egyeztetnek.
Bársony Farkas úgy véli, hogy igen jól működnek az érdekegyeztetés struktúrái, például a kamara 2011 óta stratégiai partnere az Igazságügyi Minisztériumnak és a Nemzeti Befektetési Ügynökségnek. Negyedévente egyeztetnek a Nemzetgazdasági Minisztériummal, és szoros a kapcsolatuk az Emberi Erőforrások Minisztériumával is. Bíznak benne, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztériummal is aktív párbeszédet alakíthatnak ki.
A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara tagvállalatai összességében elégedettek a magyar gazdaság állapotával, az üzleti helyzetet kifejezetten jónak tartják. Ez egyrészt a világgazdasági konjunktúrának, másrészt a magyar gazdaságban végbement változásoknak, így a kormány intézkedéseinek köszönhető – mondta Dirk Wölfer, a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) kommunikációs osztályvezetője a Világgazdaságnak. Kézzelfogható például, hogy a társasági adó kulcsa 9 százalékra, a szociális hozzájárulási adó 19,5 százalékra csökkent, kisebbek lettek a munkáltatói költségek, részben ellensúlyozva a béremelések miatti munkaadói terheket.
A DUIHK az elmúlt esztendőkben elégedett volt a kormány több intézkedésével, köztük a munka törvénykönyvének 2012-es módosításaival is, amelyek kedvező változásokat hoztak a munkaadóknak. Dirk Wölfer kiemelte, hogy rugalmasabbá vált a munkaidő szabályozása, ez pedig kedvez például a termelő cégeknek a műszakbeosztásokban is. A kommunikációs vezető szintén pozitívumnak értékelte, hogy az államadósság szintje csökken, a kedvezőbb államháztartási helyzet pedig a cégek számára is mérsékeli a hirtelen adóemelések kockázatát.
Dirk Wölfer működőképesnek tartja az érdekegyeztetés meglevő formáit, újabb intézmények vagy testületek szerinte önmagukban már nem hoznának automatikusan jobb eredményeket. Jól bevált a többszintű véleménycsere, akár a nemzetgazdasági tárca csúcsvezetőivel is lehet egyeztetni. Operatív szinten is intenzívek a kapcsolatok: gyorsan, rugalmasan megfogalmazhatók a javaslatok és létrejöhet az érdekek képviselete.
A szakmai együttműködés egyik pozitív példájának a szakképzés korszerűsítését tekinti az osztályvezető. Szerinte kedvező, hogy a magyar kormány a német szakképzés tapasztalatait, módszereit, struktúráját igyekszik meghonosítani, és erről folyamatosan egyeztet a kamara képviselőivel. A kormány szívesen veszi a német cégek javaslatait, amelyek által jobbá, hatékonyabbá válhat a magyar szakképzés. Az érdek közös, hiszen a képzés segíthet a munkaerőhiány kezelésében, enyhítésében. Ideértendő a felsőoktatás is, amelynek duális programjaiban ma már több tucat német cég foglalkoztat hallgatókat.
A szakképzett munkaerőhöz való hozzáférést Dirk Wölfer szerint nemcsak azért kell javítani, hogy rendelkezésre álljon kellő tudású és számú dolgozó, hanem mert
az itteni német cégek közép- és hosszú távú beruházásait is befolyásolhatja a munkaerő megléte vagy hiánya.
Dirk Wölfer kiemelte, hogy a feldolgozóiparban átlag feletti a német cégek aránya Magyarországon, és ezek a vállalatok jól hasznosítják anyacégeik know-how-ját és szaktudását akár az iparfejlesztésben, akár a digitalizációban. Az autóiparban Magyarországon működő német cégeknél már most is magas szintű a robotizáció. A DUIHK támogatja a kormánynak a digitalizációra és az ipar 4.0 programra vonatkozó törekvéseit. A Ipar 4.0 nemzeti technológiai platformban például több német cég és a kamara is alapító tag. Ugyanakkor nem hagyható figyelmen kívül, hogy a multinacionális nagyvállalatoknál gyakran a cégcsoport szintjén születnek meg a döntések a műszaki fejlesztések hosszú távú irányairól.
A DUIHK osztályvezetője szerint az oktatás, képzés minőségének emelése mellett a munkaerő mobilitását is jobban kellene ösztönözni. Az innováció és a versenyképesség növeléséhez egyrészt több forrást kellene nyújtani, de az is fontos, hogy egyszerűsödjön, zökkenőmentesebb legyen a kapcsolat a német cégek és a magyarországi egyetemek között.
Ehhez finomítani kellene az innovációs környezet jogi szabályozásán, mert ez elősegítené az egyetemek, a cégek és a kormány együttműködését.
Az ezzel kapcsolatos pályázati lehetőségeket is bonyolultnak, bürokratikusnak tartják a cégek.
Dirk Wölfer kiemelte: a vállalatoknak nagyon fontos a gazdaságpolitika kiszámíthatósága, a pénzügyi, az adózási környezet stabilitása. A kamara idei konjunktúrafelmérése szerint a magyarországi német cégek látnak még tennivalót a korrupció csökkentése és a közbeszerzési rendszer átláthatósága terén is: az itteni német cégek kétharmada elégedetlen ezek vonatkozásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.