Húsz év múlva rosszabbul fogunk élni, mint most – így vélekedik a megkérdezett európaiak közel fele, míg javulásra csupán 38 százalék számít. A régi tagállamok közül egyedül Írországban vannak többségben az optimisták, miközben a kontinens nagy országaiban mindössze 20-30 százalék közötti a derűlátók aránya. A nők európai átlagban pesszimistábbak a férfiaknál, és az életkor növekedésével is emelkedik a borúlátás valószínűsége – összegzik a felmérés készítői.
A pesszimizmus még inkább szembetűnő akkor, ha konkrét tényezőket vizsgálunk. A jövedelmi különbségek növekedése például a megkérdezettek 81 százaléka szerint elkerülhetetlen, és azzal is egyetért a nagy többség, hogy húsz év múlva a mainál tovább kell majd dolgozni, a globális verseny leszorítja a jövedelmeket, a magas képzettség sem garantál majd jó állást, a családi kapcsolatok tovább gyengülnek, és sokan nem fognak megfelelő orvosi ellátásban részesülni.
Az Eurobarometer készítői arra is kíváncsi voltak, milyen irányú változtatásokat támogatna az európai lakosság. A legnagyobb, kilencven százalék körüli támogatást az a célkitűzés kapta, hogy szigorúbb szabályokkal szorítsák környezettudatos életmódra az embereket. Érdekes módon azonban a skandináv országokban támogatták a legkevesebben ezt a felvetést, miközben a mediterrán államok lakossága szinte egy emberként kiállt az ökológiai célok mellett.
Az aktív öregkor elvét (vagyis a nyugdíjba vonulás későbbre tolódását) a társadalom nagy része (a válaszadók 80 százaléka) elfogadni látszik – derül ki a felmérésből. Szintén általánosnak tekinthető az a meggyőződés, hogy a mostani nemi egyenlőtlenségek csökkeni fognak a munkahelyen és a magánéletben is. A válaszadók 70 százaléka abban is bízik, hogy az esélyegyenlőség a fiatalok körében is jobban megvalósul majd húsz év múlva, mint ma: úgy látják, hogy a fiatalok életesélyeit sokkal inkább saját teljesítményük fogja meghatározni, mintsem családjuk vagy társadalmi hátterük.
Mindennek dacára a meglévő társadalmi szöveteket nagy kihívások érik majd a következő évtizedekben – legalábbis ha hinni lehet a polgárok várakozásainak. Tíz megkérdezettből hét úgy véli, hogy húsz év múlva a mainál nehezebben lehet majd megfizethető lakhatási viszonyokhoz jutni és ugyanennyien azt gondolják, hogy sok ember nem lesz képes megfizetni a számára szükséges egészségügyi ellátást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.