A hetilap cikke szerint egyre többen ismerik el, hogy a „cigánybűnözés" nemcsak a fasiszták fantáziavilágában létezik, hanem emberek százezrei számára mindennapi tapasztalat. Ahogy hétköznapi valóság a segélyező szociálpolitika csődje a tartós munkanélküliség csapdájában élő cigányság számára - fogalmaz a lap. A balliberális tábor mértékadó szerzői közül először Debreczeni József írta a Népszabadságban: „Ez a szemellenzős magatartás nem oldja, hanem növeli a bajt. A szóban forgó vidékek falusi közösségeinek viszonyát ugyanis nem lehet úgy leírni, mint az agresszív, rasszista többség és a védtelen, kiszolgáltatott kisebbség konfliktusát."
Gyurcsány Ferenc június 13-i blogbejegyzésében elismerte: „Vaknak kell ahhoz lenni, hogy ne lássuk, szaporodnak a konfliktusok, amelyek arról szólnak, hogy azok, akik különböző szociális ellátást kapnak - és itt sok minden szóba kerül a szociális segélytől a családi pótlékig -, vajon minden tőlük elvárhatót megtesznek-e annak érdekében, hogy ha lehet, akkor elsősorban ne segélyből, hanem munkából éljenek." Ráadásul a Magyar Gárda megjelenése többé-kevésbé világossá tette: mi az a beszédmód, ami jobbról sem vállalható - fogalmaz a cikk. Emellett a cigányság helyzetéről szóló viták jórészt a cigányok részvétele nélkül folynak.
A nyilvánosságból a cigány hang mindenekelőtt azért hiányzik, mert nem létezik erős roma érdekképviselet. Amennyiben a cigányság képessé válik önálló párt alapítására, ez az alakulat a mérleg nyelveként választásokat dönthetne el. A 2006-os választások előtt Kolompár Orbán MCF Roma Összefogás Párt néven kísérletet tett önálló politikai erő alapítására. Az alakulat végül nem ért el értékelhető eredményt. A másik irány a cigányság integrálódása a megszilárdulni látszó kétpárti struktúrába. A cigány érdekeket ebben az esetben külön részfrakciók képviselhetnék. A Fidest Lungo Drommal kötött szövetsége előrevetíti, hogy a jobboldal vezető ereje ezt a változatot látná szívesen. Annak, hogy a cigány képviselők nem jutnak be egyéni jelöltként a parlamentbe, elsősorban választásföldrajzi okai vannak.
A magyarországi cigányság nem tömörült egyes városokban és országrészekben olyan nagy számban, hogy ott masszív többséget képezzen. Ma még politikai öngyilkosság lenne egyéni választókörzetben cigány jelöltet állítania valamelyik nagy pártnak, ám a demográfiai folyamatok miatt húsz éven belül egyes borsodi és baranyai választókerületek cigány többségűvé válhatnak. Míg az Egyesült Államokban a polgárjogi harcos nemzedéket felváltó új fekete politikusgeneráció jelentős része nagyvárosi polgármesterként kezdte pályafutását, a magyarországi cigány politikusok előtt ez az iskola még nem nyílt meg. Pedig a polgármesteri szerep lényegéből adódik, hogy a városvezetőnek integrálnia kell az adott, vegyes lakosságú közösséget, és valós problémákat megoldania. A kisebbségi önkormányzati rendszer eddig nemigen termelt ki magából rátermett, művelt fiatal vezetőket. Ennek oka a cigány közösség általános állapotában keresendő - írja a Heti Válasz.
Míg az Egyesült Államokban már az 1930-as évektől léteztek fekete egyetemek és egy szűk, fekete értelmiség, így a polgárjogi mozgalomnak voltak alapjai, addig Magyarországon az írásos cigány kultúra csak az 1970-es években jelent meg az első néhány regénnyel és verses kötettel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.