Bauer Tamás a Népszabadságban megjelenő levelében leszögezi: jogosan említi Fodor Gábor, hogy korábban gyakran kelt ki a látszatpolitizálás ellen és valóban többször vádolta őket megfutamodással. A közgazdász szerint a kérdés az: mit tegyen ebben a helyzetben az SZDSZ, nevezetesen, hogy egy a reformokat fontosnak tekintő párthoz csatlakozzon-e vagy egy olyanhoz, amely szerint a liberalizmus ördögi találmány.
Nem a reformpolitika feladásához kell asszisztálnia az SZDSZ-nek, ugyanakkor Gyurcsány Ferenc megbuktatása sem lehet a cél. Bauer szerint a kérdés az, milyen reformlépéseket tehet meg a kormány, fel is vázol ezek közül néhányat.
Az első az MSZP és az SZDSZ nyugdíjpolitikával kapcsolatos eltérő nézeteit békítené össze. Jelenleg az SZDSZ az adóterhek és ezzel együtt a kiadások csökkentése mellett foglal állást, ez pedig – kimondatlanul is – szigorúbb nyugdíjszabályokat jelent.
Az MSZP azonban nem hajlandó engedni a szociális biztonságból, ezt a helyzetet oldaná fel Bauer úgy, hogy elegyítené a svájci indexálást és az inflációkövető emelést. Eszerint a nyugdíj első negyvenezer forintjára a svájci indexálás vonatkozna, míg az efölötti rész az infláció mértékével növekedne. Így növekedne a nyugdíjak reálértéke, de lassabban növekednének a nyugdíjkiadások.
Szintén ellenkezik az SZDSZ és az MSZP véleménye az ingatlanadó tekintetében. Bauer az ellentmondást úgy oldaná föl, hogy mentesítené alóla az ingatlan első húszmillió forintját, illetve a nyugdíjas által legalább 2008. január elseje óta lakott ingatlanokat értéktől függetlenül. A közgazdász szerint ez méltányos terhelést jelentene, a szociális biztonság fenyegetése nélkül.
Újabb kiadáscsökkentési lehetőséget lát Bauer az egyházi iskolák támogatása terén, ahol visszatérne a Vatikáni szerződése eredeti pontjaihoz a Fidesz által kiterjesztett verzió helyett. Mindezt azzal erősítené meg, hogy a teljes állami finanszírozás csak a már egyházi kézben lévő iskolákat illetné meg, az újonnan létesülő intézmények csak normatív támogatást kapnának.
Bauer Tamás szerint ezek a példák érzékeltetik: találhatóak olyan pontok, ahol – még ha részlegesen is – de érvényesülhetnek az SZDSZ reformszándékai és ezeken kívül még számos kompromisszum köthető. A közgazdász szerint ezért jó lenne, ha a bénultságból kilépve lépéseket tenne az SZDSZ és nem veszne el a választásokig hátralévő másfél év.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.