Még a demokraták konvenciója után számoltunk be arról, mekkora lendületet kapott az Obama-kampány. Ez a lendület azonban – talán nagyobb mértékben, mint az előre várható volt – megtorpant, és a kezdeményezést a republikánusok vették át: Obama beszédének másnapján bejelentették, hogy Sarah Palint jelölik alelnökjelöltjüknek. Egy váratlan és meglepő döntés, ami azonban a republikánus gyűléssel együtt hirtelen McCain kampányát helyezte reflektorfénybe.
A konzervatizmusára büszke Palint a baloldalról rögvest elkezdték támadni: legyen szó külföldi tapasztalatairól, alaszkai botrányairól, vagy éppen hivatali e-mailezéséről. Mégis hetekig úgy tűnt, nem tudnak érdemben reagálni a demokraták; Palin személye egy táborba vitte a republikánusokat, mint azt a kutatások kimutatták. Talán mostanra jött el az az idő: szépen lassan a demokraták is megerősödtek saját táborukban.
Egy legújabb, a The New York Times-ban megjelent felmérés alapján a változás üzenete még mindig Obama kezében van: a válaszadók 65 százaléka szerint a demokrata jelölt változást hozna Washingtonban, míg csak 37 százalékuk szerint tenné ezt John McCain. Ez pedig egy kulcskérdése lesz a választásoknak: a gazdasági válság egyre bővül, az iraki akció megítélése egyre negatívabb - az amerikaiak azt szeretnék, mozduljon meg valami. Nem véletlenül igyekszik az Obama-kampány McCaint egybemosni a jelenlegi elnökkel, Bush-sal.
Ez azonban egyben az, amit McCain minden áron el szeretne kerülni. „A tőzsdefelügyelet vezetője elnöki megbízásra dolgozik – és szerintem visszaélt a lakosság bizalmával” – indított McCain kettős támadást, egyrészt, hogy távolodjon Bush-tól, másrészt, hogy a gazdaság terén változást hirdessen. „Ha én lennék ma az elnök, kirúgnám!”
A politico.com oldalon olvasható napi Gallup felmérésnek – de főként az amerikai elnökválasztásoknak – van egy másik érdekessége. Amerikában nem az lesz az elnök, aki a legtöbb szavazatot kapja, hanem az elektori rendszeren keresztül az egyes államokat kell megnyerni, amelyek aztán saját súlyuknak megfelelően vesznek részt a döntésben. Így fordulhatott elő, hogy George W. Bush elnök 2000-ben úgy nyerte meg a választást, hogy ellenlábasa (akkor Al Gore) több szavazatot kapott (ugyanez sikerült Hayes-nek 1876-ban, illetve Harrisonnak 1888-ban). Az elektorok tekintetében pedig Obama az elmúlt hónapban végig vezetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.