BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stonehenge újabb titkaira derült fény - Fotók!

A régészek újabb jelentős lépést tettek Nagy Britannia leghíresebb ősi építményének felfedezése felé. Szénizotópos vizsgálattal – most először – pontosan meghatározták Stonehenge építésének dátumát. Az épület funkciójáról is új elmélet született.

Tim Darvill és Geoff Wainwright régészek hosszú ideje kutatnak Stonehenge környékén. Az egyedülálló őskori épület egykori funkciójával kapcsolatban évszázadok óta találgatnak a régészek. Biztosat eddig senki nem állíthatott, ahhoz ugyanis, hogy a hasznosítás mikéntjére fényt derítsenek, pontosan kellett volna tudniuk, mikor kerültek a helyükre a gigantikus kőtömbök. Darvill és Wainwright ebben a tekintetben ért el áttörést: miután engedélyt kaptak arra, hogy a két kő gyűrű között ássanak, mintát vettek Stonehenge legrégebbi, úgynevezett kékköveiből, amelyeket eddig megóvott a talaj – írja a BBC.

A kövekből vett mintákat ezután szénizotópos vizsgálatnak vetették alá, melynek eredménye szerint Stonehenge építését időszámításunk előtt 2300-ban kezdték meg. Ez a dátum mintegy háromszáz évvel fiatalabbnak mutatja a komplexumot, mint azt korábban gondolták. A régészek azonban nem szomorodtak el emiatt, sőt. Az továbbra is biztosan állítható, hogy a kékköveket a síkságtól 240 kilométerre található Dél-walesi hegységből szállították a Salisbury fennsíkra.

Ennél is érdekesebb, hogy az ásatások során a két kutató a vártnál jóval több holttestet talált Stonehenge körül, ezek vizsgálatát követően Darvill és Wainwright úgy gondolják: az épületnek gyógyító erőt tulajdoníthattak az Anglia területén ekkor élő népek. Ezt támasztja alá az, hogy fogazatuk alapján számtalan, Stonehenge környékén nyugvó ember nagy távolságokat tett meg sebesülten azért, hogy a fennsíkra mehessen.

Talán ennél is jelentősebb, hogy Stonehenge építésének pontos dátuma egy másik hozzá kapcsolódó rejtélyt is megoldhat. A területen korábban találtak egy holttestet, amelyet Amesbury íjásznak  (the Amesbury Archer) neveztek el. A régészeti bizonyítékok arra utalnak, hogy az illető gazdag és befolyásos ember lehetett, aki egyben jártas volt a fémművességben is. Az Íjász több súlyos betegségben szenvedett, ezért az egyik kérdés, hogy térdsérülése ellenére hogyan jutott el a mai Svájc területéről Angliába. A másik, még fontosabb, hogy miért ment oda? Most, hogy Stonehenge építésének pontos dátumát meghatározták, elmondható, hogy az Íjász akkor érkezett a szigetre, amikor az építmény már állt. Wainwright úgy véli: most már teljes biztossággal állítható, hogy Stonehenge híres gyógyító ereje miatt tette meg hosszú útját.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.