Az úgy nevezett sötét energia jelenlétéről tudtunk. Alekszej Viklinyin asztronómus azonban most új felfedezést tett a NASA Chandra Röntgen Obszervatóriuma segítségével – jelenti az AP.
Viklinyin megfigyelései szerint a sötét energia gondoskodik arról, hogy a mintegy ezer galaxist magukba foglaló galaxis klaszterek ne essenek szét. A tudós 86 ilyen klasztert vizsgált meg, közülük a legkorábbi 5.5 milliárd évvel ezelőtt jött létre. "Egyfajta diétát tartanak" – mondta Viklinyin. A sötét energia hatása nélkül a bolygótömegek egyre nagyobbak és sűrűbbek lennének a gravitáció folytán, de az elmúlt pár milliárd évben ez nem történt meg.
A Chicagói Egyetem asztronómusa, Michael Turner szerint az univerzum mindig is a "két titán", a sötét anyag és a sötét energia harcáról szólt és most látjuk először, amint a sötét energia diadalmaskodik.
A Princeton elméleti asztrofizikusa szerint pedig a sötét energia szerepe jóval fontosabb, mint a minket felépítő atomoké.
A sötét energia létezése viszonylag új felfedezés az asztrofizikában. Körülbelül egy évtizede a szupernovák vizsgálatakor észlelték a csillagászok, hogy a univerzum érzékelhetően tágul. A magyarázathoz Einstein elméletéhez nyúltak vissza, hiszen ő vetette fel, hogy a világegyetemben kell lennie egy a gravitációval ellenkező irányban ható erőnek. Később ezt az elméletet nevezete legnagyobb tévedésének. Úgy tűnik, tévedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.