Az Obama-kormány jelenleg is azon dolgozik, hogy új bázist találjon csapatainak az afganisztáni missziók végrehajtására – írja a New York Times. A védelmi minisztérium szerint Kirgizisztán orosz nyomására döntött úgy, hogy többé nem adja bérbe a támaszpontot az amerikaiaknak. (A hivatalos indoklás szerint a két fél a bérleti díjról nem tudott megegyezni.)
A bázist Afganisztán 2001-es lerohanása óta használta az Egyesült Államok. A tizenötezer fős személyzettel működő bázisról havonta 500 tonna szállítmányt indítottak Afganisztánba.
A lap információi szerint Moszkva két milliárd dolláros kölcsönnel vette rá Kirgizisztánt arra, hogy mondja fel szerződését az amerikaiakkal.
A támaszpont bezárása komoly gondot jelent az amerikaiaknak, akik – Barack Obama programjának megfelelően – mintegy 30 ezerrel növelnék afganisztáni katonai jelenlétüket. Az országba ugyanis két úton lehet utánpótlást eljuttatni: az egyik Kirgizisztánon keresztül vezet, a másik a pakisztáni-afganisztáni határnál található Khyber-szoros.
Utóbbit a tálibok rendszeresen megtámadják, a határ pakisztáni oldalán pedig nemrég meggyilkoltak egy férfit, akit amerikai kémnek hittek (ez a megcsonkított holttesten hagyott üzenetből derült ki). Az orosz fél a közelmúltban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nincs más választása, mint hogy országán keresztül szállítsa az utánpótlást Afganisztánba, ehhez pedig külön engedélyt kell kérnie.
Az amerikai vezetés abban bízik, hogy további anyagi felajánlásokkal megváltoztathatják Kirgizisztán véleményét. "Alapvetően pénzről szól az egész, az oroszok ki akarnak minket vásárolni" – mondta a védelmi minisztérium egyik munkatársa. A kirgiz kormány ma kiadott közleménye szerint az amerikai misszió már teljesítette eredeti célját, "a terroristákat eltávolították", a NATO Afganisztánra mért légicsapásai pedig megengedhetetlenül sok civil áldozattal jártak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.