A nagyságrendet azonban meg tudta nevezni: 10 –20 millió euró értékű magyar fegyverexportról lehet szó. A magyar fegyverek, hadieszközök legnagyobb felvevő piaca az Egyesült Államok, Csehország, Olaszország, Németország, India – tette hozzá.
A Pápán épülő és majdan teljes ütemben működő NATO logisztikai repülőtérrel kapcsolatban Szekeres hangsúlyozta, hogy az 14 ország finanszírozásában valósul meg. Minden ország annyit fizet, mint amennyit igénybe vesz repülési órában. A létesítmények nemzetközi tender kiírása alapján történik A logisztikai repülőteret három C-17 Boeing repülőgép használja. Ezenkívül Pápára jön 250 külföldi, a családjával együtt, mintegy ezer fő. A gépeket természetesen karban kell tartani. Ezért a Boeing karbantartó kapacitást is létesít Pápán. Most azon dolgozik a tárca, hogy a kanadaiak, akiknek van négy C-17-esük, és stratégiai szállításokat látnak el Ázsia és Ausztrália felé, bizonyos irányban Pápát közbenső állomás lehet. Mindez igen sokat hoz anyagilag is Magyarországnak.
További kérdésünkre válaszolva a Honvédség szerződéses tagjai fizetésének uniós felzárkózását illetően a miniszter rámutatott, egy szerződéses magyar katona, például egy szakaszvezető átlagos nettó fizetése 2008-ban 179 ezer forint volt. Mivel egy ilyen katona évente legalább egyszer kiutazik külföldre több hónapos missziós bevetésre, ez a jövedelme jelentősen nőhet. A tiszti és az altiszti kar tagjainak nettó fizetése ennél 50-100 ezer forinttal magasabb. Ami a Honvédség tagjai részére szóló ruházatot, élelmiszereket illeti, ezek beszerzése közbeszerzési pályázat keretében történik. Óriási a verseny, és a legjobb ajánlatot fogadják el.
Ami a Gripen repülőgéppel kapcsolatos állítólagos korrupciót illeti, Szekeres rámutatott: tudomása szerint a vizsgálatot a svéd államügyész folytatja, és sejtelmes nyilatkozatokat tesz. „Én néha már ingerült vagyok” – hangoztatta a honvédelmi miniszter, és arra szeretné kérni őt, ha valamilyen sejtése van, legyen szíves forduljon a Magyar Köztársaság ügyészségéhez, a jogsegély-egyezmény értelmében. A Magyarországra szállított Gripeneket egyébként a NATO egyetértésével decemberében a NATO engedélyével hadrendbe állították, a MÍG-29-eseket pedig ez év végéig kivonják.
Bevezető tájékoztatójában Szekeres kiemelte, hogy a Magyar Köztársaság konszenzussal elfogadott nemzeti katonai stratégiája keretében a régi, elavult hadseregből jól felszerelt, hatékonyan és takarékosan működő haderő jön létre. Mert az a védelmi költségvetés, amely rendelkezésre áll, a NATO-n belül ahhoz a nyolc országból álló csoporthoz tartózónak tartják Magyarországot, amely a GDP-nek 1,3 százalékánál kevesebbet költ védelemre. 2007-es adatok szerint ami a szárazföldi erőknek a külföldi műveletekben való részvételi arányát illeti, az Egyesült Államok abban az évben szárazföldi erőinek 15 százalékát tartotta külföldi műveletben, ez az arány Nagy-Britannia esetében 12,8 százalék volt, Magyarország tekintetében pedig 11,98 százalék. Jelenleg a 26.500 fős Honvédség 87 százaléka csapatoknál teljesít szolgálatot, 13 százaléka pedig támogató, irányító feladatot lát el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.