Szerinte nem várható a kormány távozása, mert a Gyurcsány Ferenc vezette kabinet elsősorban a napi érdekeket tartja szem előtt - írja a portál. A kormányon lévő erőket, mint mondta, a nemzetközi kapcsolatok milyensége, a gazdaság élénkülése nem érdekli.
Csaba László szerint a jövő hét elejéig még megléphető lenne egy előrehozott választás, azaz eddig kell kiírni azt ahhoz, hogy az emberek az európai parlamenti választásokkal egy időben voksoljanak a magyar országgyűlési képviselőkre is.
A szakember a tegnapi Magyar Hírlapnak adott nyilatkozatában is a kormányváltás szükségessége mellett érvelt.
Csaba szerint az ország gondjainak háromnegyede hazai okokra vezethető vissza, és csak negyedrészt okolható a nemzetközi gazdasági válság. Véleménye szerint, a kormány egyetlen olyan intézkedést sem hozott, amely elősegítette volna a gazdasági egyensúlyt vagy az euró bevezetését.
A szakemberek többségéhez hasonlóan Csaba is irányát tekintve jónak tartja a kormány intézkedéseit, ám megkésettnek és a jelenlegi helyzetben kevésnek tekinthető. Ráadásul a kormány hitelessége elfogyott: számtalan programot hirdetett, ám egyet sem teljesített.
"Ha szélesíteni akarjuk az adóbázist, akkor megfizethetővé kell tenni a terheket. Az állampolgárnak azt kell látnia, hogy a szomszédja is fizet, s az adóforintokat nem ellopják, hanem szépítik, építik az országot, javítják a közbiztonságot. Ebből a szempontból is előttünk jár Szlovákia. Nálunk most különféle társadalmi csoportok alkudoznak a terhek elosztásáról. Ott tartunk, mint a hetvenes-nyolcvanas években" - tette hozzá az egyetemi tanár.
Csaba a Reformszövetség javaslatait több felkészült és hiteles szakértő által kidolgozott műhelymunkának tartja, ám a kormánynak kell vállalnia, hogy "nem adhatja át, s nem vehető át tőle a politikai felelősség". "Az elmúlt időszakban számos tanulmány készült a különféle kerekasztalok munkája nyomán is. Ezekben az a közös pont, hogy egyik sem valósult meg, de még törvényjavaslat sem született belőlük. Ezek fényében ennek a kormánynak javaslatokat adni az erőforrások elpocsékolása" - fejtette ki a közgazdász.
Mint ismeretes, a Reformszövetség javaslatait Gyurcsány Ferenc először imponálónak, de javaslataik társadalmi hatását dermesztőnek nevezte, ám az OÉT mai ülésén már a szervezetnél is radikálisabb megoldásokról beszélt.
Az SZDSZ és az MDF a Parlament elé terjesztené a csomagot.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap a szövetség tagjaival történt találkozás után egyértelműen elutasította a csomagot. Az ellenzéki párt elnöke szerint "más dimenzióban kell megfogalmazni a teendőket", a párt programjába semennyire sem illeszkednek a Reformszövetség javaslatai.
A munkaadók támogatják, míg a munkavállalók inkább ellenzik a javaslatokat. Bokros Lajos volt pénzügyminiszter szerint a Reformszövetség csomagja több szempontból jobb a kormányénál: több reformértékű lépést tartalmaz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.