A 20 oldalas jelentés megállapítja, hogy Izrael Kelet-Jeruzsálemben folytatott lakáspolitikája illegális és táptalajt ad a szélsőséges törekvéseknek. A városrészben 2004 óta 400 palesztin lakást bontottak le, 1000-re pedig kiadták a bontási határozatot. Ezzel szemben 2007 óta az izraeli hatóságok közel 3 000 építési engedélyt adtak ki a körzetben, ha pedig izraeliek engedély nélkül húznak fel házakat vagy lakásokat, akkor velük szemben elvétve jártak el igazgatási szervek.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Izrael illegálisan annektálja Kelet-Jeruzsálemet – hangoztatja az EU-jelentés, amely szerint „az elfoglalt városrészben végrehajtott bontások a nemzetközi jog szerint illegálisak, nem szolgálnak semmilyen nyilvánvaló célt, súlyos humanitárius következményekkel járnak, emellett táplálják az elkeseredettséget és a szélsőséges eszméket”. Tovább fokozzák a feszültséget az alkalmazott lakáspolitika diszkriminatív kiadási előirányzatai, amelyek nyomán a palesztinok által lakott körzetekben jóval gyengébbek a közszolgáltatások és a közművek, valamint rosszabbak az utak.
A diplomaták az – EUobserver által idézett – jelentésükben szóvá teszik a 725 kilométeres biztonsági falat, amely miatt ideiglenes engedélyeket kell kérniük a ciszjordániai lakosoknak, ha a városba akarnak utazni, egyes esetekben lehetetlen a földjeik megművelése, vagy elérhetetlenné vált az orvosi ellátás. A szerzők súlyos konfliktusok forrásának tekintik azt, hogy Izrael állam a szélsőséges telepesekkel összejátszva rendez régészeti ásatásokat számos – vallási szempontból kényes – helyszínen, amivel az archeológiát az ideológiai, a nemzeti és a vallási küzdelmek eszközévé teszi, megváltoztatva a város identitását és karakterét, aláásva stabilitását.
Mint a hírportál rámutat, a Gáza elleni támadás nyomán az Európai Bizottság felfüggesztette a kapcsolatok továbbfejlesztéséről folytatott tárgyalásokat az izraeli kormánnyal. Írország és Svédország háborús bűnök elkövetése ügyében sürgetett vizsgálatot, amit a németek, a hollandok és az olaszok elleneztek. A hírszolgálat idézte az egyik brit liberális európai parlamenti képviselő nyilatkozatát: Chris Davies azt sürgette, hogy a Kelet-Jeruzsálemben és Gázában tanúsított magatartása miatt Brüsszel függessze fel az Izraellel kötött társulási egyezményt.
Ugyancsak idéznek nyilatkozatokat Izrael védelmében, amelyek szerint a jelentés nélkülözi a történelmi kontextust, mert nem utal például arra, hogy a palesztinok 1948 és 1967 között „igyekeztek eltüntetni a történelmi zsidó jelenlét nyomait”, és olyan területeken építkeztek, ami nem volt az övék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.