Az MSZP és az SZDSZ legszűkebb vezetősége - sajtóértesülések szerint - lényegében már tudja a Bajnai-kormány összetételét. Ezt ugyanakkor Fodor Gábor már délután cáfolta. A pártok testületei csak közvetlenül a keddi bejelentés előtt ismerik majd meg a neveket. Vélhetően fél tucat miniszter újrázhat a Bajnai-kormányban, három tárca élére viszont külsőst várnak a szocialisták.
Úgy tudjuk, csütörtökön már a leendő miniszterekkel találkozott Bajnai Gordon, miután a jelenlegi kabinet tagjaival folytatott megbeszéléseit már szerdán befejezte.
Gyurcsány Ferenccel várhatóan jövő kedden egyeztet a miniszterelnöki átadás-átvételről. Bajnai addig azonban még az SZDSZ-szel is tárgyalhat.
A liberálisok ugyanis azt mondták, ők már úgy mennek szavazni az új miniszterelnökre jövő héten, hogy ismerik az új kormánytagokat is.
Hogy a jelenlegi tárcavezetők közül ki viszi tovább a területét, az egyelőre nyitott kérdés.
Gráf József agrárminiszter már megállapodott az újrázásról. Az is többé-kevésbé biztosnak tűnik, hogy Molnár Csaba közlekedési és Székely Tamás egészségügyi miniszternek sem kell felállnia a székéből. Szekeres Imre honvédelmi miniszter is inkább marad, mint megy.
Kiss Péter kancelláriaminiszter sem marad munka nélkül, de vezetői tapasztalatait lehet, hogy újra munkaügyi miniszterként kell kamatoztatnia. Szívesen maradna önkormányzati miniszter Gyenesei István. A válságkezelés szempontjából pedig teljesen mellékesnek tűnik, ki a környezetvédelmi és vízügyi miniszter, így nem szól különösebb érv Szabó Imre távozása mellett.
Veresnek mindenképpen mennie kell?
Veres János pénzügyminiszter személyében igazi nagyágyú szerepelhet a távozók listájának élén, őt Oszkó Péter váltja. Szilvásy György tárca nélküli titokminiszter sem tartozik az SZDSZ kedvencei közé, így valószínű fel kell állnia bársonyszéktől. Külsős válthatja Szűcs Erika szociális és munkaügyi minisztert.
Bajnai Gordon utódja sem az MSZP-s padsorokból fog érkezni a gazdasági tárca élére. Kilétét még homály fedi, de a miniszterelnök-jelölt tegnap ismert közgazdászokkal tárgyalt, akik részt vettek a Reformszövetség munkájában. Így nem lenne meglepő, ha Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója, Békesi László volt pénzügyminiszter, Chikán Attila, az Orbán-kormány gazdasági minisztere, vagy Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerephez jutna az új kormányban.
„A távozó miniszterek végkielégítésének összege a hivatalban eltöltött időtől függ” – mondta Budai Bernadett kormányszóvivő. Ha három évnél több időt töltött el székében egy tárca vezetője, akkor hathónapnyi végkielégítést kap. Ha pedig egy és három év között volt valaki miniszter, akkor háromhavi juttatás jár neki. Egy évnél rövidebb hivatali idő esetén nem jár végkielégítés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.