A diplomáciai konfliktusra azután került sor, hogy a NATO Grúzia földjén kezdett hadgyakorlatba (Cooperative Longbow 09); továbbá az atlanti szervezet még májusban újabb gyakorlatot tervez (Cooperative Lancer 09). Előbbi 220, utóbbi 400 főt mozgat meg, és egyik esetben sem használnak nehézfegyverzetet. Kilenc hónappal a dél-oszét konfliktus után pedig éppen kezdett a NATO-orosz együttműködés sínen lenni - idézi fel a BBC elemzője - így azonban ismét hűvösre fordult a diplomáciai viszony a két fél között.
Az oroszok a NATO információs hivatalának igazgatóját és helyettesét utasították ki az országból.
A NATO-orosz kapcsolatot külön rontotta az elmúlt hónapban kirobbant kémbotrány, amikor Észtországból több ezer oldalnyi terjedelmű titkosított anyag került Moszkva kezébe.
Moszkva az említett hadgyakorlatot eleve puszta provokációnak ítéli meg; egy NATO-közlemény szerint pedig éppen az orosz lépés az, ami indokolatlan és "kontraproduktív".
Négy ország utólag mondta vissza részvételét a grúziai gyakorlatban: Örményország, Kazahsztán, Moldova és Szerbia mind szoros viszonyban állnak Oroszországgal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.