Daniel Fried, az amerikai elnök guantánamói különmegbízottja a Külügyminisztériumban Szabó Vilmos államtitkárral és Várkonyi László szakállamtitkárral tárgyalt. Várkonyi közölte, hogy a magyar kormány a nemzetközi jogi és emberi jogi rendszert erősítő és az egész transzatlanti közösség hitelét növelő döntésnek tartja a fogolytábor felszámolását. A magyar kabinet kész minden kérést, opciót alaposan megvizsgálni, a végleges döntés előtt azonban parlamenti konzultációk szükségesek.
„A megbeszélések tovább folynak annak érdekében, hogy a magyar kormányzat minden információt megkapjon a kérdésben és lehetőség lesz a befogadandókkal is találkozni” – mondta Fried a megbeszélés után. Azt egyelőre nem lehet tudni, mikor születhet megállapodás. A költségeket az Egyesült Államok fedezi.
Fried Madridból érkezett Magyarországra, ahol arra kérte Spanyolországot, hogy fogadjon be négy foglyot a bezárásra váró guantánamói különleges börtönből. Barack Obama amerikai elnök január 22-én rendelte el a guantánamói katonai börtön egy éven belüli bezárását, ahol 240 embert tartanak fogva.
„A Fidesz a jelenlegi magyarországi helyzetben kockázatosnak tartja a terrorizmussal gyanúsított guantánamói rabok befogadását” – mondta Szijjártó Péter. A Fidesz elnöki stábjának vezetője szerint a kormány ugyanis jelenleg sem képes garantálni a rendet és a közbiztonságot az országban, amint azt az elmúlt időszak kirívóan brutális bűncselekményei is bizonyították. Szijjártó szerint az ügy kapcsán a nemzetbiztonsági érdekek érvényre juttatása sem várható a kormánytól, mert az „rendszeresen belpolitikai célokra használja fel eszközként a titkosszolgálatokat”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.