BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tölgyessy: A kérdés csak az, lesz-e Fidesz-teljhatalom

A Fidesz akkora előnnyel vezet, hogy a kérdés csak az, megszerzi-e a közvélemény által is egyre inkább várt teljhatalmat, és megmarad-e a "gyűlölt" parlamentarizmus - mondta Tölgyessy Péter az MR1-Kossuth Rádiónak.

Tölgyessy Péter szerint a Fidesz ma már akkora előnnyel vezet, hogy nem kérdés a győzelme, igazi ellenfele nincs, mert a magyar politikában ma egyszerűen nincs második párt. A kérharmad az egyéni kerületekben dől majd el, és bár a legnagyobb ellenzéki párt mind a 176 helyen valószínűleg nem nyer, 95 százalékot elhozhat.

Ezt erősíti az a tendencia is, hogy a közvélemény ma már egyre inkább elfogadja a kétharmados győzelmet, úgy látja, így szinte mindent meg lehet majd csinálni, és nagyszerű reformokat lehet elfogadni. A választók egyszerűen azt várják Orbán Viktortól, hogy új időszámítást, új rendszerváltást hoz majd - mondta az alkotmányjogász a közrádióban.

Ha a mandátumszámok szerint nem is, a gyakorlatban a Fidesz igazi ellenfele így minden bizonnyal a Jobbik lesz, amely a történelmi vereség előtt álló, kompromittált politikusokkal telezsúfolt MSZP-vel szemben hiteles szereplőként tűnhet fel, és okult a lassan felőrölt kisgazdák példájából is. Tölgyessy arra számít, hogy a Jobbik komoly háborúba hívja majd a Fideszt, folyamatosan támadja, számon kéri, hazugnak, árulónak minősíti, így aztán szó sem lesz semmiféle együttműködésről kettejük között.

Tölgyessy biztos abban, hogy a Fidesz kétharmadával nem marad meg az ideiglenes alkotmány, hiszen Orbán Viktor szeretné világrendjét rendszerré is szervezni. Az is biztos, hogy a közhatalmat meg kell erősíteni, a kérdés csak az, hogy megmarad-e a parlamentarizmus, amit egyébként a magyar társadalom gyűlöl - mondja az alkotmányjogász. Ezt a gyűlöletet egyébként a politikusok is érzik, nem véletlen, hogy egyre-másra próbálnak is eltávolodni pártjuktól, és közvetlenül szólni a választókhoz.

A magyar emberek nem szeretik az ellenhatalmakat, inkább a személyes hatalmat érzik magukhoz közel állónak, ezért valószínűleg nagy támogatottsága is lenne egy olyan váltásnak, amelyben a fő hatalom gyakorlója nem vitatkozik, hanem vezet, a parlament pedig megmarad ugyan, de moszkvai mintára egyszerűen csak egy „dühöngő” lesz belőle, a fő hatalom képviselői pedig szép lassan elgyöngülnek. Az orosz példa mindenesetre bevált, Oroszországot stabilizálta is ez a módszer - mondja Tölgyessy Péter.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.