Cégügy. Nincs kegyelem. A cégbíróság minden külön felszólítás nélkül törli a cégjegyzékből a mérleg benyújtását elmulasztó vállalkozásokat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) megkeresésére. Bár a Fővárosi Cégbíróságnak eddig kevés dolga akadt tavalyról elmaradt beszámolók miatt, az adatok alapján érlelődik az adóhatósági dömping. Tény ugyanakkor, az adóhivatal havonta sok száz törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez a bíróságon, az esetek döntő többségében nem alaptalanul.
Tavaly óta az APEH ellenőrzi, a vállalkozások eleget tesznek-e a számviteli törvény előírásának. Korábban e vizsgálatot a cégbíróságok végezték, de adatok hiányában és leterheltségük okán csak akkor indítottak cégtörvényességi felügyeleti eljárást, ha a napi munkájuk során – például egy változásbejegyzési kérelem kapcsán – észlelték a mulasztást. Utóbb – rövid időre – e feladat az IRM Céginformációs Szolgálatára hárult. Következetes számonkérés híján azonban évről évre 50-80 ezer cég negligálta kötelezettségét.
Az APEH fellépésével viszont aligha úszható meg a hanyagság. Ha az adóhatósági eljárás eredménytelen, a vállalkozást törlik a cégnyilvántartásból. Az adóhivatal arról tájékoztatta a Világgazdaságot: a beszámoló benyújtását elmulasztók részére 2010. január végéig több mint ötezer felszólító levelet postázott. S csaknem 2500 esetben rendelte el határozatban az adószám felfüggesztését amiatt, mert a cégek nem teljesítették a beszámoló közzétételére, illetve a költségtérítés teljesítésére irányuló kötelezettségüket. A határozatok közül 1500 emelkedett január utolsó napjáig jogerőre. A felfüggesztés időtartama 60 nap. Ez január végéig mintegy 300 adószám esetében járt le. Az adóhatóságnak még nincs pontos adata arról, az érintett cégek közül hány társaság pótolta e hiányt, illetve hány esetben kellett a cég megszűntté nyilvánítását kezdeményezni a cégbíróságnál.
Annyi bizonyos: a Fővárosi Cégbíróságon eddig 100 alatt maradt az ilyen irányú APEH-megkeresések száma. Az ügyek többségében a törlésre „ítélt” vállalkozások már felszámolás vagy kényszer-végelszámolás alatt álló cégek voltak – közölte lapunk érdeklődésére Kenesei Judit, a bíróság elnöke. Hozzátette: az adóhatóság kezdeményezésére a bíróság nem bíbelődik a gazdasági társaság további ellenőrzésével. Legfeljebb az e-beszamolo.hura kattintva kontrollálja, nem adta-e le mégis a cég a mérlegét – ezt majdnem az utolsó pillanatig megteheti. Egyébként a bíróság minden külön felhívás nélkül, az adóhivatal értesítésétől számított 15 napon belül meghozza a megszűntté nyilvánító és a kényszer-végelszámolást elrendelő végzést.
A bírónő elmondta: a múlt évben több mint 15 200 törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményeztek a cégbíróságon amiatt, mert a vállalkozást vagy képviselőjét nem találták, nem bizonyultak valósnak az adatok, illetve nem tartották be a szervezetre és működésre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, vagy a létesítő okiratában foglaltakat. Az APEH küldi ki a legtöbb ilyen irányú megkeresést, tavaly például több mint 9900-at.
A bíróság is számos törvényességi felügyeleti eljárást indít hivatalból, amennyiben törvénysértést észlel. A procedúra célja nem a bírságolás vagy a társaság törlése, hanem a törvényes működés helyreállítása. A tapasztalatok szerint a vállalkozások előszeretettel válnak köddé, ugyanis a végelszámolásnál kényelmesebb és olcsóbb számukra, ha a cégbíróságra hagyják a munkát. Eltűnni pedig egyre egyszerűbb, ezt segítik elő már a bejegyzési szabályok is, mivel például a vállalkozás oda jelenti be a székhelyét, ahova akarja, és a cégbíróság vizsgálódási joga igen behatárolt – mondta Kenesei Judit. KK
Fantomok
A cégbíróság jelentős erőfeszítéseket tesz a cégjegyzék megtisztításáért, a fantomcégek törléséért. Az ezredfordulón valóságos kampány folyt ennek érdekében, 2002-ben például csak cégbírósági kezdeményezésre több mint 3700 fantomvállalkozást töröltek a nyilvántartásból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.