A zöldtárca egy – a teljes eladható kvótavagyonához viszonyítva - kisebb tételű kiotói kvótamennyiség eladására kötött szerződést, melyből várhatóan 4 milliárd forint bevétele folyik be a tárca e célra elkülönített kincstári számlájára. A csaknem 2 millió kvótát a szerződő kereskedő cég részletben hívja le, a kvóták végfelhasználója a tárca információja szerint Japán.
Jelenleg a hazánk által értékesíthető kvótamennyiség számítások szerint 120 és 147 millió tonna között van. Eddig Magyarország ennek mintegy 10%-át értékesítette. Ahogy azt a tárca már tavaly nyilvánosságra hozta, a kvótaértékesítésből korábban összesen csaknem 36 milliárd Ft folyt be. Ebből a ZBR keretében már mintegy 15 milliárd Ft-ot lekötöttek a Klímabarát Otthon panel alprogramjának pályázói, a hagyományos építésű épületekre pedig folyamatosan érkeznek a pályázatok.
A tárca folyamatosan tárgyal a kvótapiacon, ezek többsége azonban egyelőre a piackutató jellegű árajánlat-kéréseknél tart. A tárgyalások során kiajánlott szerződésekben előre meghatározottak azok a zöldítési célok, amelyekre a majdani bevétel fordítható, ezekből változatlanul kizárólag üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentő projektek finanszírozhatók. A ZBR részeként a tárca hamarosan további pályázatokat ír ki energiatakarékos háztartási gépek és energiatakarékos izzók cseréjére. A kvótaértékesítésből befolyó keret felülről nyitott, azaz valamennyi újonnan befolyó kvótapénz ugyancsak kizárólag a ZBR keretében költhető el.
A Magyar Nemzetben ma megjelent feltételezés, miszerint többmilliárd forintnyi eltűnt volna a szén-dioxid kvóta bevételből, a fent leírtak fényében hamis. Egy fillér kvótapénz sem tűnt el a zöldtárcánál, a kvótaértékesítésből befolyt bevétel rendelkezésre áll, annak a ZBR-rel még le nem kötött részét a KVVM elkülönített kincstári számlán kezeli.
Ezt ellenőrizte az ÁSZ, az országgyűlés környezetvédelmi bizottsága, és a zöld ombudsman személyesen is meggyőződött róla.
Az LMP klímaerdővel kapcsolatos felvetésére reagálva: a tavalyi kvótaszerződésekben valóban szerepelt a felhasználási lehetőségek között erdőtelepítés támogatása a bevétel 5%-a erejéig, a minisztérium azonban ezt az összeget is a Klímabarát Otthon Program panel alprogramjára költötte.
A határon túli támogatásokat közvetítő Corvinus Zrt. erdélyi erdőtelepítéseket támogató pályázatának forrása nem a KVVM kvótaeladásból származó bevétele. A KVVM egyébként – ugyancsak nem kvótabevételből - a hazai nemzeti parkokban folytat klímaerdő telepítést: uniós forrásból csaknem 300 millió Ft-ot fordít a tárca őshonos fafajok telepítésre mintegy 220 ezer hektárnyi nemzeti parki területen, mellyel évi 2700 tonna széndioxid megtakarítás érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.