Közismert, hogy a klímaváltozás a természetes erdőövek eltolódásához vezet. Az erdészeti genetikával is foglalkozó Mátyás Csaba cikke szerint az erdőszint alsó határán várható változásokra sem az ökológusok, sem a genetikusok nem fordítanak kellő figyelmet.
A probléma nemzetközi, de a jelenség Magyarországot különösen sújtja – mondta az mta.hu-nak Mátyás Csaba. A hőmérséklet és a csapadékmennyiség együttesen határozza meg azt, hogy az erdők megélnek-e az adott területen. Magyarországon az összes domináns és egyben a gazdaság számára is fontos fafaj alsó övezeti határa – amely szárazsági határnak is nevezhető – az ország területén található, azaz a klímaváltozás ezek élőhelyét mind befolyásolja.
A szárazság miatti erdőpusztulás már Magyarországon is elkezdődött. A 2003-as, 2004-es, igen csapadékszegény években például Zalában nagy területen száradt ki az egyik legérzékenyebb hazai fafaj, a bükk. A kutató hozzátette: az ökológiai károk mellett a folyamat a gazdaság számára is veszteséget hoz, hiszen az erdőgazdálkodásban sokszor 80-120 évre előre terveznek De az sem közömbös a legtöbb ember számára, hogy például Budapesten, a Normafánál erdőben sétálhat, vagy a csupasz hegyet látja.
A megoldáshoz mindenképpen ismerni kell a problémát – mutatott rá az erdőgazdálkodási szakember, aki szerint a jelenség megoldását nem lehet a természetre bízni, ahhoz emberi beavatkozás szükséges. Ilyen folyamat lehet például a növekedő fák, erdők átsegítése a legérzékenyebb életciklus-pontokon, például a megújulás szakaszán, amikor a magokból csemeték nőnek. Ebben a szakaszban a fák nem élik túl a szárazságot – hangsúlyozta Mátyás Csaba.
Megoldás lehet ugyanakkor a szárazságtűrő fajok meghonosítása, és új fajok telepítése a bükkösök helyére – mutatott rá a kutató, aki szerint az úgynevezett szubmediterrán faj, a csertölgy helyettesítheti a sok nedvességet igénylő szürke, sima törzsű fafajtát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.