Megnyitja-e az ülést Sólyom László államfő, ha meglátja Vona Gábort gárdamellényben? Kivonul-e az MSZP-frakció? Melyek lesznek a kétharmados többséget szerző Fidesz-KDNP frakciószövetség első törvényjavaslatai?
A Parlament alakuló üléséről élő közvetítés itt
Hogy új szelek fújnak már a T. Ház folyosóin, azt tökéletesen érzékelteti, hogy a húszéves szokásjoggal szemben az új parlament tagjai nem hívhatják meg rokonaikat az ülésre. Az eseményre ugyanis meghívót kapott valamennyi korábbi miniszterelnök, az Országgyűlés eddigi elnökei, a parlament által megválasztott tisztségviselők, és szép számmal képviseltetik magukat a diplomáciai testületek tagjai is. És nincs több hely.
Ha elmarad a botrány, akkor a szokásos forgatókönyv szerint zajlik le az alakuló ülés. A Himnusz után beszédet mond Sólyom László államfő, majd felkéri az ülés vezetésére a korelnököt és a korjegyzőket. Meghallgatják a választási beszámolókat, s a napirend szerint ezután következik a frakciók megalakításának és vezetőik nevének a bejelentése. Elvileg titkos szavazáson választják meg a T. Ház tisztségviselőit: az elnököt, az alelnököket és a jegyzőket.
Ám Schmitt Pált már régen megnevezte a Fidesz házelnöknek, igaz, csak a tegnapi frakcióülésen döntöttek az alelnökök személyéről. Végül kormánypárti oldalról Lezsák Sándor, Jakab István és Latorcai János töltheti be ezt a posztot. Az MSZP Ujhelyi Istvánt, míg a Jobbik Balczó Zoltánt találta alkalmasnak erre a feladatra.
Mivel hosszas vita után tegnap a szocialisták úgy döntöttek, hogy csak feltételekkel írják az Országgyűlés megalakulásához kapcsolódó politikai nyilatkozathoz, ezért korántsem lesz formalitás a T. Ház bizottsági struktúrájáról szóló szavazás. Elvileg eldőlt, hogy a Jobbik Staudt Gábort jelöli a nemzetbiztonsági bizottság elnökének. Ugyanakkor az MSZP változatlanul nem fogadja el, hogy a radikális párt bármilyen szerepet kapjon a testületben. A Fidesz mossa kezeit, és tegnap megnevezte a 13 bizottsági elnökét, köztük Balsai Istvánt, Rogán Antalt, Mikola Istvánt és Pokorni Zoltánt.
A tervek szerint ezt követően három beszéd hangzik el, először Schmitt Pál üdvözli a honatyákat. Felszólal Bajnai Gordon leköszönő miniszterelnök, aki bejelentést tesz a kormány megbízatásának a megszűnéséről. A köztársasági elnök javaslatot tesz az új miniszterelnök személyére, és várhatóan Orbán Viktor már miniszterelnök-jelöltként szónokolhat a Fidesz terveiről.
Mától kezdődik az ügyvezető Bajnai-kormány működése, amely addig tart, amíg a parlament el nem fogadja az új kabinet programját, és ezzel megválasztja az új kormányfőt is. Amíg ezek a folyamatok tartanak, az új parlament képviselői már benyújthatnak egyéni indítványokat, azaz az országgyűlési többség már ekkor is elkezdheti a munkát. „Az első törvénycsomagba a kormányalakítás, a kisebb parlament és a három csapás törvénye tartozik” – mondta tegnap Lázár János. A Fidesz frakcióvezetője bejelentette: szétválasztja és különböző tárcákhoz rendeli a leendő kormány a titkosszolgálatokat. Az Információs Hivatal a Külügyminisztériumhoz, a Nemzetbiztonsági Hivatal a Belügyminisztériumhoz kerül, a Honvédelmi Minisztérium pedig a katonai titkosszolgálatokat felügyeli majd. Nem került bele az első törvényalkotási csomagba a választójogi törvény módosítása és a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról szóló jogszabály.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.