A téli hőmérsékletek akár olyan mélységekbe is süllyedhetnek, mint a „kis jégkorszak” néven elhíresült időszakban, a XVII. század végén.
A brit vizsgálatok azt az eredményt hozták ki, hogy az alacsony naptevékenység előmozdítja a jet streamek, vagyis a futóáramlások összegubancolódását. Ezek a nyugatias irányú, nagy sebességű szelek a troposzféra és a sztratoszféra határvidékén, 7–15 kilométer magasságban fújnak, szabálytalan, nagyjából hullámvonal alakú pályát leírva, írta a nol.hu. Az esetenként létrejövő hurkok meggátolják, hogy a melegebb nyugati szelek behatoljanak Európa fölé, viszont utat engednek az Észak-Szibéria felől fújó, hideg légáramlatoknak.
Ha ez télen történik, Észak-Európa „befagy”, míg bolygónk más térségeiben akár enyhébbek is lehetnek a telek. Mike Lockwood, az angliai Reading Egyetem kutatója azért kezdte el ez irányú vizsgálatait, mert az utóbbi két, viszonylag hideg tél Nagy-Britanniában egybeesett a naptevékenység olyan mértékű gyengülésével, amit egy évszázada nem tapasztaltak. 2008–2009-ben szinte az összes napfolt eltűnt a Nap felszínéről.
Hónapok óta várnak a kutatók arra, hogy ismét növekedjen a Nap aktivitása. Korábban a nyugodt Nap éve átlagosan 362 és fél napig tartott, de a mostani ciklusban már 770 nap telt el napfoltok nélkül. Ugyanakkor megjöttek az első jelek, hogy vége az inaktív fázisnak.
Hasonlóan hosszú ideig a 18-ik század elején volt nyugodt a Nap, és a kutatók úgy vélik, hogy akkor ez okozhatta a „kis jégkorszakot”, vagyis a rendkívül kemény és hosszú teleket, amikor folyók és csatornák fagytak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.