A vizsgálóbiztos munkájának fontos kerete lesz a 2006 október 23-a eseményeinek felderítésére alakult Civil Jogász Bizottság jelentése - ennek jogászként tagja volt Morvai Krisztina is, a Jobbik mai EP-képviselője. Balsai István hangsúlyozta: ez a bizottság nem kapta meg "azokat a személyi következtetésekre is alapot adó anyagokat, amiket mi meg fogunk kapni".
Mit tud a vizsgálóbiztos arról, hogy milyen kapcsolatban állt Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök a rendőri vezetőkkel a vizsgálandó események idején? Mi derül ki a dokumentumokból, bizottsági vizsgálatokból? - hangzott a Duna Televízió kérdése.
Balsai István erre úgy reagált: ahhoz nem kell vizsgálóbizottság, hogy tudni lehessen: ami az országban történik, azért a miniszterelnök a felelős.
Hozzátette: "Amikor órákon vagy napokon keresztül ilyen események zajlanak, s aki egyébként bloggerként ezt kommentálja, és különböző kitüntetésekre tesz előterjesztést, ott fel sem merül annak a kérdése, hogy ő mossa kezeit. Nem, ő személyesen felelős. Le is vonták a konzekvenciát, korábban már lemondott. Természetesen mint kormányfő, azoknak a beosztottjainak, minisztereinek a felelőssége is felmerül, akik az ő bizalmából végezték a munkáját. Például igazságügyi és rendészeti miniszterek voltak".
Noha Balsai láthatóan kerülte Gyurcsány Ferenc nevének kimondását, a beszélgetés szövegkörnyezete alapján aligha gondolhatott volna más valakire, mint a volt kormányfőre 2006-ból. A biztos szerint a választók már levonták a politikai konzekvenciát. Az ő feladata lesz a szakmai - és ha van - a jogi felelősség vizsgálata. Utóbbi akár két szálon: polgári jogi és büntetőjogi vonalon is folyhat majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.