A maximum 480-as ponthatárt idén sem kellett egyetlen szakon sem elérni, és az előző évekhez hasonlóan ismét megőrizte vezető pozícióját 462 ponttal a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakja - közölte a Felvételi Információs Szolgálat.
A ponthatárok kihirdetését követően elkönyvelhető, hogy a közel 97 ezer felvételt nyert hallgatói létszámmal idén többen kerültek be felsőoktatási intézménybe, mégis tízezerrel több jelentkezőnek kell várni legalább a pótfelvételiig, hogy újra próbálkozhasson.
2010-ben is a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakja került a lista élére, ezt követte szintén a BCE nemzetközi tanulmányok szakja 461-es ponthatárral. A Corvinus gazdálkodás és menedzsment alapszakán 453 pont kellett a bejutáshoz, de a pénzügy és számvitel szakon is 448 pontos teljesítmény kellett. Aki a SOTE orvos képzésére szeretett volna bejutni 434 pontra volt szüksége, a Pécsi Tudományegyetemre 418, Szegedre és Debrecenbe is 419 pont kellett az államilag támogatott képzésekre, de hasonlóan magas volt a mérce az ELTE jogi karán (426), valamint a Budapesti Gazdasági Főiskola turizmus-vendéglátás (418) szakjain is. Azok a felvételizők, akik a pszichológia szakot célozták meg átlagosan 444 és 449 közötti pontokat kellett elérniük, így az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Károli Gáspár Református Egyetemen egyaránt a legmagasabb 449 pont, még a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 446, a Debreceni Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és Szegedi Tudományegyetemen 444 húzták meg a ponthatárokat.
Ez alkalommal sem hirdettek meg a 480 pontot egyetlen intézményben sem, de több népszerű szakon is 400 felett állapították meg a ponthatárt, így például a kommunikáció és médiatudomány szakra – amely idén visszacsúszott az élmezőnyből a nyolcadik helyre – is 401-452 pont kellett a bekerüléshez. Összesen 385 olyan szak létezik, ahol 400 pont fölötti eredményeket kellett elérniük a diákoknak. Számos intézményben azonban elegendő volt a 300 pont alatti teljesítmény is, közel 1400 szak esetében.
Ebben a tanévben összesen 56 ezer államilag finanszírozott helyet biztosítottak a felvételizőknek, ezzel szemben a meghirdetett képzések száma a tavalyi 5753-ról 7439-ra nőtt, és ugyanez jellemző az összjelentkezői létszámra is, ami 2010-ben 13 ezerrel emelkedett. Alapképzésre több mint 93 ezren, egységes, osztatlan képzésre mintegy 11 ezren, felsőfokú szakképzésre több mint 7700-an, mesterképzésre mintegy 23.500-an jelentkeztek.
Abban az esetben, ha valaki nem járt szerencsével, és nem jutott be egyetlen felsőoktatási intézménybe sem, előreláthatólag 2010. augusztus 10-ig élhetnek a pótfelvételi lehetőségével, ahol már azonban csak költségtérítéses képzésekre lehet bejutni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.