BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sólyom szelleme Schmittre figyel

Schmitt Pál ígérete szerint jottányit sem fog engedni a ráruházott alkotmányos felelősségből. Sólyom László láthatatlan elnökként ébresztgeti majd utódja lelkiismeretét.

Lejárt az öt évre szóló mandátuma, így elbúcsúzott tegnap Sólyom László köztársasági elnök: átadta hivatalát utódjának, Schmitt Pálnak. A Sándor-palotában lezajlott találkozójukon Sólyom László sok sikert kívánt az új államfőnek munkájához, de nem tűnt őszintének a mosolya. Úgy fogalmazott: magától értetődik, hogy minden elnök szeretne új fejezetet kezdeni, „azonban ne felejtse el, hogy mindnyájan ugyanazt a könyvet írjuk”. Virágnyelven fogalmazva intelmekkel is ellátta Schmitt Pált.

„Láthatatlan elnökként mindig Ön mellett fogok állni, amikor csak az Ön lelkiismeretét ébreszteni kell, vagy meg kell erősíteni” – hangsúlyozta. Sólyom László ezzel arra célozhatott, hogy utódja bevallottan nem akar az Orbán-kormány törvénykezési lendületének a gátja lenni.

Schmitt Pál fennkölt pillanatnak nevezte, hogy átveheti a nemzet képviseletét. „Megtisztelő az Ön nyomdokaiba lépni. Magasra tette a mércét, de én, mint bajnok, igyekszem méltó lenni hozzá” – fogalmazott. Leszögezte: jottányit sem fog engedni az alkotmány által ráruházott felelősségből. Beszélt arról is, hogy köztársasági elnökként neki is lesznek külön vállalásai, mint ahogyan Sólyom László szívén viselte a környezet védelmét és a nemzet egységesítését. Hozzátette: számít Sólyom László személyes tanácsaira és igényt tart az együttműködésükre.

Ezúttal nem említette, de még június 29-i megválasztásakor megígérte: államfőként nem kétharmadot, inkább háromharmadot akar képviselni, a határon túli magyarokkal együtt pedig négyharmadot. Akkor hangsúlyozta azt is, hogy szakítani akar elődje szerinte arisztokratikus szerepfelfogásával és stílusával, az „emberek embere lesz”, aki közvetlen kapcsolat kialakítására törekszik majd az állampolgárokkal. A tervezett alkotmányozással kapcsolatban pedig azt mondta: olyan alaptörvényt látna szívesen, amelyre büszkék lehetnek majd az azt elkészítők.

Reméli, Szent István leveleihez, az Aranybullához, vagy a honfoglalás-kori vérszerződéshez hasonlítják majd a 2010-es alkotmányozást. Ennek során Schmitt Pál szerint nyugodtan hozzá lehet majd nyúlni az elnöki jogkörökhöz, a választási rendszerhez, de lehetővé tehetnék azt is, hogy a népszavazások alkalmával ne lehessen tabu a költségvetés.

A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) gyökeres átalakítás előtt áll. Az új főosztályok élére természetesen új embereket fog kinevezni, míg Sólyom László munkatársainak többségétől megválnak. Például a KEH sajtókapcsolatainak szervezése Szabó Edina alá fog tartozni, aki 2005-től az áprilisi választásokig Orbán Viktor sajtófőnökeként dolgozott. Cservák Csaba, a szegedi egyetem adjunktusa lesz az alkotmányjogi osztály vezetője. Ő korábban amellett érvelt, hogy az államfőt erősebb jogosítványokkal kellene felruházni. Ez még a jövő zenéje, de az biztos, hogy Schmitt Pál sportoló nemzetet, jobb oktatást akar, és mindebben példát is mutat: görögül, továbbá tárogatózni tanul. „Napi 40 fekvőtámaszt nyomok, de csak a fájó könyököm miatt ennyit, és szeptemberre ezt 50-re fogom feltornázni” – fogalmazott az új államfő, aki szintén csak addigra költözik át az elnöki rezidenciába.

MSZP: „Az ellenzéki szavazók nem fontosak Schmittnek”

Schmitt Pált ma délelőtt iktatják be ünnepélyes keretek között a Sándor-palota melletti Szent György téren. A ceremónián azonban nem lesz ott az MSZP, mert szerintük túl sokba kerül az ünnepség. „Tökéletesen példázza a Fidesz kormány magatartását, hogy felrúgva minden protokollt csak 24 órával az esemény előtt hívta meg az ellenzéki vendégeket. Ezzel Schmitt Pál, az emberek embere jelezte, hogy az ellenzéki szavazók számára nem fontosak” – közölték a szocialisták.

Köszönetet mondott Sólyom László távozó államfőnek köztársasági elnökként végzett munkájáért a Lehet Más a Politika. „Az államfő rendíthetetlenül kiállt az alkotmányosság, az emberi jogok és a jövő nemzedékek érdekei mellett, olyan időkben, amikor erre a legnagyobb szükség volt” – fogalmazott az LMP. Kiemelték: Sólyom László ellensúlya volt a kormánynak, és mint a közelmúltban meghozott döntéseiből egyértelműen kiderült, ebben nem befolyásolta az adott kabinet politikai színezete. „Az elmúlt hetek történései pedig azt mutatják, hogy mennyivel jobb lett volna, ha folytathatja munkáját” – szögezi le a közlemény.

A Jobbik az alkotmány kijátszásának és az Országgyűlés méltóságát sértő lépésnek tartja, hogy Sólyom László helyett a ma hivatalba lépő köztársasági elnöknek, Schmitt Pálnak küldik el az utolsó parlamenti ülésnapon elfogadott jogszabályokat. Vona Gábor pártelnök külföldön van, de a Jobbik képviselteti magát a mai ceremónián.

Sólyom László öt éve

- A parlament 2005. június 7-én választotta meg államfőnek

- 2006. március 15-én kifogásolta például Fekete János közgazdász állami kitüntetését, Horn Gyuláét és Nyers Rezsőét pedig megtagadta

- 2006. szeptember 17-én nyilvánosságra került balatonőszödi beszéd kapcsán elvárta volna, hogy Gyurcsány Ferenc mondjon le

- A Magyar Gárdával kapcsolatban csak 2007. decemberében szólalt meg, mondván: a tatárszentgyörgyi felvonulás romaellenes volt.

- Gyurcsány Ferenc 2009. március 21-én bejelentette a lemondását. Sólyom szerint előrehozott választásra lett volna szükség.

- 2009. augusztus 21-én nem engedik be Szlovákiába

- 2006. március 15-én kifogásolta például Fekete János közgazdász állami kitüntetését, Horn Gyuláét és Nyers Rezsőét pedig megtagadta

- 2006. szeptember 17-én nyilvánosságra került balatonőszödi beszéd kapcsán elvárta volna, hogy Gyurcsány Ferenc mondjon le

- A Magyar Gárdával kapcsolatban csak 2007. decemberében szólalt meg, mondván: a tatárszentgyörgyi felvonulás romaellenes volt.

- Gyurcsány Ferenc 2009. március 21-én bejelentette a lemondását. Sólyom szerint előrehozott választásra lett volna szükség.

- 2009. augusztus 21-én nem engedik be Szlovákiába

Kattintson a képre galériánk megtekintéséhez! -->
[enews_gallery id='274904']

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.