Erre Teodor Baconschi román külügyminiszter hívta fel a figyelmet, aki nyilatkozatában egyaránt keményen bírálta Németországot és Franciaországot, amiért a korrupció és a szervezett bűnözés elleni fellépés előrehaladásához kötötték hazája schengeni csatlakozását.
A miniszter kiállt a mellett, hogy ugyanazokat a szabályokat kell alkalmazni Románia esetében, mint a korábbi bővítéseknél. Egyúttal utalt a saját ígéretükre, amely szerint csak akkor élnek a schengeni belépés lehetőségével, ha egyértelműen eleget tudnak tenni a csatlakozás technikai feltételeinek.
Horvátországgal és a nyugat-balkáni államok csatlakozásával kapcsolatban Baconschi kilátásba helyezte, hogy esetükben hasonló idejű együttműködési és ellenőrzési mechanizmus bevezetésére tartanak igényt, mint amit Romániánál alkalmaztak. Bukarest így blokkolhatja Horvátország schengeni előrehaladását is. A bővítéseknél szokatlan eljárást 2007-től azért vezette be Brüsszel, hogy az akkor csatlakozott Romániától és Bulgáriától kikényszerítse a korrupcióellenes reformok végrehajtását. Immár négy év telt el, és Romániát azóta is a legkorruptabb országok között tartják számon Európában.
Zágráb belépési esélyeiről azt tartják brüsszeli megfigyelők, hogy optimális esetben 2013-tól tagja lehet az európai integrációnak.
Zágráb belépési esélyeiről azt tartják brüsszeli megfigyelők, hogy optimális esetben 2013-tól tagja lehet az európai integrációnak. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.