Négyesről ötösre emelte a Fukusima-1 atomerőműben történt baleset súlyosságának szintjét pénteken a japán Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség (NISA) a nukleáris veszélyhelyzetek minősítésére szolgáló hétfokú nemzetközi skálán.
A négyes fokozattal az olyan baleseteket jelölik, amelyeknek helyi következményei vannak, az ötös fokozatot az ennél kiterjedtebb következményekkel járó esetetekre alkalmazzák. Ötös besorolású volt az amerikai Three Mile Island-i atomerőműben 1979-ben történt baleset is, amikor hűtési probléma miatt a reaktorban levő fűtőelemek körülbelül egyharmada megolvadt. Ezzel a japán helyzet már csak két lépéssel marad el az 1986-os csernobili katasztrófa mögött, amely utólag 7-es besorolást kapott a nukleáris balesetek listáján - közölte a BBC.
Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője közölte: az általa vezetett szervezet péntek estétől kezdve mérni fogja a sugárzás szintjét Tokióban, hogy megnyugtassák a lakosságot.
A múlt pénteki japán természeti katasztrófa azonosított áldozatainak száma jelenleg meghaladja a hatezret. A sérült fukusimai atomerőmű-blokkok hűtése lassan, de - úgy tűnik - biztosan halad. A japán rendőrség hivatalos adatai szerint már 6 406 holttestet azonosítottak a pénteki földrengés és cunami áldozatai közül. 10 259 fő még mindig az eltűntek listáján van.
Eközben ólombélésű helikoterekről és vízágyúk segítségével folyamatosan hűtik a fukusimai atomreaktor megsérült blokkjait, ahol az erőmű hűtőrendszerének leállt az áramellátása és félő, hogy a használt uránium-plutónium fűtőrudak felgyulladnak. A CNN beszámolója szerint az erőműben 3,8 millisievert sugárzást mértek óránként, ami több, mint amit egy fejlett ország lakosa egész év alatt kénytelen elszenvedni. Ugyanakkor az erőmű nyugati bejáratánál stabilan 0,26-0,27 millisievertet mértek az utóbbi 12 óra folyamán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.