Néhány napon belül új kabinet jöhet létre Cipruson, miután a belpolitikai válság és a tömegtüntetések hatására tegnap lemondott az ország kormánya. Lévén Ciprus elnöki köztársaság, amelynek államfője egyben a kormányt is irányítja, az ülést Dimítrisz Hrisztófiasz államfő hívta össze, és arra kérte a kabinet tagjait, mindannyian nyújtsák be lemondásukat a kormány teljes átalakítása érdekében.
A 11 miniszter ennek eleget is tett, ám addig a helyükön maradnak, amíg az elkövetkező napokban az új kormány létre nem jön. Az eddigi koalíciós kormány a kommunista Ciprusi Dolgozó Nép Haladó Pártjából (AKEL) és a jobbközép Demokrata Pártból (DIKO) állt.
A köztársasági elnök valószínűleg a legnépszerűtlenebb politikus, Dimítrisz Hrisztófiasz ugyanakkor tegnap újságírók előtt egyértelművé tette, nem áll szándékában lemondani. „Az emberek választottak meg, nekik tartozom elszámolással, nem a médiának” – jelentette ki.
Az elmúlt hetekben egyre fokozódó nyomás volt a ciprusi vezetésen és a kormánykoalíció kommunista pártjához kötődő Dimítrisz Hrisztófiaszon, miután július 12-én egy katonai támaszponton több mint kétezer tonna lőpor és lőszer robbant fel, amely tönkretette a szigetország legnagyobb áramtermelő létesítményét, a Vaszilikosz villamos erőművet. Az eset nyomán a sajtó olyan dokumentumokat tárt a nyilvánosság elé, amelyek szerint több kormánytag is tudott a robbanásveszélyről a katasztrófát megelőzően.
A botrány felháborította a ciprusiakat és tömegtüntetésekhez vezetett. Az amúgy sem túl stabil fiskális helyzetnek sem tett jót a Vaszilikosz erőmű pusztulása, és az azt követő belpolitikai feszültség már a kormány új költségvetési terveinek megvalósítását gátolta a Moody’s szerint. A hitelminősítő mindezek miatt szerdán egy lépésben két fokozattal, A2-ről Baa1-re minősítette le az ország adósságbesorolását. Így Ciprus az elsőrendű befektetői célpont után hirtelen a befektetésre még óvatosan ajánlott kategóriába került.
A belpolitikai zavarok mellett a bankrendszerrel kapcsolatos problémákkal is kénytelen szembenézni. A gazdasági krízist és az eurózóna ezt követő válságát is baj nélkül élték túl a ciprusi pénzintézetek. Az EU múlt heti döntése, amely szerint a görög államkötvények birtokosai is részt vállalnak Görögország nehézségeiből, már erőteljesebben érintette a ciprusi bankokat, amelyek sok görög állampapírt birtokolnak.
A szigetország eddig is nehézségekkel küzdött. Az államadósság a GDP 64 százaléka felett van, míg az EU által is szorgalmazott kiigazítási programot hevesen bírálták a szakszervezetek és az ellenzéki pártok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.