BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Munkajog: itt a kompromisszum

Sikeresnek nevezték a tegnap lezajlott háromoldalú egyeztetést a részt vevő munkaadói és munkavállalói szervezetek, amelyek az új munka törvénykönyvéről tárgyaltak. Az eseményre azonban több munkavállalói érdekképviseletet sem hívtak meg.

A leginkább érdekelt érintettek felé tálalták a mai egyeztetésen azokat a pontokat, amelyeket az új munka törvénykönyvének tervezetéhez beérkezett több mint háromszáz javaslatból gyúrtak össze a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakértői – mondta el Czomba Sándor a tegnapi háromoldalú egyeztetés után tartott sajtótájékoztatón. A foglalkoztatáspolitikai államtitkár hozzátette: az egyeztetésen részt vevő felek egyetértettek abban, a cél az, hogy minél több ember dolgozzon Magyarországon. A jelenleg élő munkajogi szabályozás azonban nem segíti a foglalkoztatás bővülését, ezért új törvényre van szükség.

„Rövid idő alatt máris komoly eredményeket értünk el” – mondta el az eseményen Rolek Ferenc. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke hangsúlyozta: a résztvevők megállapodtak abban, hogy a mostani munkajog elavult, újra van szükség. Az új jogszabálynak mindenekelőtt a hazai vállalkozások versenyképességét kell elősegítenie. Rolek Ferenc úgy fogalmazott: ez még jobb időkben is fontos, most, a jelenlegi válságos helyzetben pedig „élet-halál kérdése” és az egész társadalom érdeke. Az alelnök kijelentette azt is, elfogadható az a jogos munkavállalói igény, amely szerint garanciális szabályok kellenek ahhoz, hogy a versenyképesség ne eredményezze a dolgozók kiszolgáltatottságát.

Egyetértett mindezzel Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára is, aki reméli, a háromoldalú egyeztetés folytatódik. Dávid hozzátette: az új munka törvénykönyvének egyik legfontosabb hatása az lesz, hogy a jelenlegi merev szabályozást eltolja a munkaerőpiac „felelős partnereinek felelős megállapodásai” felé mind az egyéni, mind a kollektív, mind az ágazati megegyezések terén.

Dávid Ferenc konkrétumként megemlítette: a vétlen károkozásra vonatkozó kártérítési szabályok terén kompromisszum várható. A jelenlegi szabályozás szerint a dolgozó által gondatlanságból okozott anyagi kárért legfeljebb kétheti átlagkeresettel felel, amely a főtitkár szerint nem maradhat, a korlátlan kártérítés pedig nem elfogadható. A megállapodás valahol a kettő között lesz.

„Megtört a jég” – jelentette ki az egyeztetésen részt vevő Gaskó István. A Liga Szakszervezetek elnöke szerint az elmúlt hónapok szakszervezeti kritikái és sztrájkfenyegetése után biztató, hogy a háromoldalú tárgyalás megvalósult. Gaskó szerint „kármentési célzattal” érkeztek az egyeztetésre, amely „sikeres és reményt keltő irányt vett”. Az elnök szerint az egyeztetés legfontosabb eredménye, hogy a rendkívüli felmondás esetében a munkaadónak továbbra is indokolnia kell, a próbaidő szabályozása marad a jelenlegi, azaz legfeljebb három hónapot lehet érvényesen kikötni, és a szabadságok kiadásának rendszere sem változik. Gaskó hangsúlyozta: minden résztvevő célja az, hogy a változásokkal ne csökkenjen a munkavállalók jövedelme.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke hangsúlyozta: a foglalkoztatás rugalmasabbá tétele elfogadható, ám ez nem jelentheti a dolgozók emberi méltóságának csorbulását. A tervezet magánéletet csorbító kitételei, így a poligráfos vizsgálat vagy a kamerás megfigyelés indokolatlan pontjai is megváltoznak.

A Világgazdaság kérdésére Czomba Sándor hangsúlyozta: minél szélesebb körű konszenzusra törekszenek, így nem zárkóznak el attól, hogy más szervezetekkel is egyeztessenek. Első körben azokat a munkavállalói szervezeteket hívták meg, amelyek nyitottak voltak a tárgyalásra. „Azzal nem tudunk mit kezdeni, hogy valaki szerint az új törvénytervezet egészében rossz, és ezért a régit kell megtartani” – tette hozzá Czomba.

Pataky: nem örülünk, hogy kihagytak

„A tervezetet nem neveztük elfogadhatatlannak, ezért sem értem, miért nem hívtak meg minket erre az egyeztetésre – nyilatkozta a Világgazdaságnak Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke, aki lapunktól értesült a tárgyalásról. – Megdöbbenéssel vettük, hogy nélkülünk zajlott az egyeztetés, de ha ez valóban első körös párbeszéd volt, akkor várjuk az időpontot, hogy mikor tudnánk leülni mi is tárgyalni, ugyanis nekünk is a háromoldalú egyeztetés a célunk” – tette hozzá, s szerinte tegnap erre Czomba Sándor államtitkár ígéretet is tett neki az esemény után.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.