Ezeket az országokat veszik fel Berlin szándékai szerint azon nem NATO-államok körébe, amelyekkel stratégiai okokból megengedett a fegyverkereskedelem. A szövetségi kancellári hivatal kezdeményezése része egy olyan kényes külpolitikai irányváltásnak, amelyre a német kormány a kulisszák mögött már hónapok óta törekszik - írja az FTD . Angela Merkel kancellár azért kész a német fegyverexport-előírások lazítására, hogy a válságrégiókban is fegyverekkel lássa el a partnerországokat. Az a cél ugyanis, hogy az olyan államokat, mint a fontos NATO partnernek tartott Katart, jobban felkészítsék a közös bevetésekre.
Ezen kívül Irán régi ellenfeleit fegyverszállítások révén szándékoznak "megedzeni" - hangoztatják a kancellári hivatalban –, hogy így bekerítsék Teheránt és gondoskodjanak a stabilitásról. Berlin a lap szerint azt reméli, hogyha felfegyverezi a szövetségeseit, például Leopard páncélosokat ad el Szaúd-Arábiának, azzal elejét veheti az olyan konfliktushelyzeteknek, amelyekben Németországnak tevőlegesen részt kéne vennie.
Az FTD a továbbiakban rámutat arra, hogy a NATO-ban nincs egységes exportpolitika. A Bundeswehr takarékossági kurzusa miatt szenvedő német fegyveripar a világ harmadik legnagyobb exportőre, de hosszú ideje a versenyhátrány miatt panaszkodik. Az ágazat arra hívja fel a figyelmet, hogy más NATO államok kevesebb korlátozást alkalmaznak saját gyártóikkal kapcsolatban, még a nem demokratikus rendszerek esetében is.
A berlini kezdeményezésből mindenekelőtt a német páncélosgyártók profitálnának, amelyek iránt többek között az erős felfegyverzésre törekvő Öböl menti államok érdeklődnek. Szaúd-Arábián kívül Katar is akár 200 Leopard-páncélost vásárolna, az emirátus továbbá be akar szállni a Meads rakétaelhárító rendszerbe, amelyet Németország az Egyesült Államokkal és Olaszországgal közösen fejleszt ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.