BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még nincs egyszerű állam

Jócskán csúszik a vállalkozói adminisztrációt csökkentő program, miután egy új kormányrendelet hónapokkal tolta ki a korábban megcélzott határidőket. A vállalkozók szkeptikusak, hiába beszél a kormány több százmilliárdos spórolásról.

Hónapokkal, más részletekben évekkel tolta ki a kormány a vállalkozók terheinek csökkentését. Az Egyszerű Állam programot még tavaly novemberben hirdették meg, 114 konkrét feladattal a különböző minisztériumok felé, amit akkor a vállalkozói szféra is örömmel fogadott – a Magyar Közlönyben megjelent friss rendelet az ezekre a feladatokra szánt határidőket tolja ki.

Van, amit csupán néhány hónappal, van, amit fél évvel, de található olyan pont is, amire csak a kormányciklus végén kerülne sor, csak 2014. április 30-ig kéne a szaktárcáknak elkészülni vele.
Az Egyszerű Állam program segítségével a kormány 500 milliárd forinttal csökkenti a vállalkozók bürokráciával kapcsolatos adminisztratív költségeit – olvasható még most is a programnak létrehozott kormányzati honlapon, ám ezek után legalábbis kérdésessé vált, mi valósulhat meg ebből.

De Szatmáry Kristóf államtitkár a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén még a múlt héten is arról beszélt, hogy a 114-ből eddig végrehajtott 29 intézkedés közel 100 milliárdos költségcsökkenést hozott. Akkor arról beszélt, hogy idén még 200-250 milliárdos lehet a spórolás, ez a szám most jócskán csökkenhet.
„A vállalkozói közösség érdemi adminisztratív tehercsökkenést nem érzékelt” – értékelte a programot és a kormány munkáját lapunk kérdésére Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.

A mostani csúszás pontos okát nem ismerik – tette hozzá. Szerinte azért is különösen rossz ez a hír a vállalkozók számára, mert egy olyan programról van szó, ami az állam számára nem jelentett volna komoly kiadást. „Tudomásul vesszük, hogy komoly költségvetési korlátok vannak, de a vállalkozói környezet ilyen javítása olyan, mint a kedves szó, nem kerül semmibe” – mondta a VOSZ-főtitkár.

Csak a bérkompenzáció adminisztrációjához egy 16 oldalas útmutatót kaptak a cégek, annyi új adóval szembesülnek, hogy már több van, mint a kormányváltáskor, így pedig elértéktelenedik az, hogy 2010-ben valóban jó lépések történtek az adminisztráció csökkentésére – sorolta a kifogásokat Dávid Ferenc. Hozzátette azt is: a VOSZ változatlanul jó kapcsolatot tart fenn a gazdasági kormányzattal, korrekt egyeztetéseket folytattak az Egyszerű Állam programról is, más kérdés, hogy a javaslataikból mi kerül be a jogszabályokba.

Több olyan pontja is van a programnak, amelynek úgy tolták ki a határidejét, hogy az eredeti dátum már rég lejárt. Például az adóadminisztrációhoz tartozó elektronikus ügyintézést szeptember 1-ig kellett volna előkészíteni, a cél most november 30-a lett. A családi gazdaságok terheinek felülvizsgálatát is eddig kell elvégezni július helyett, az e-vállalkozás kereteit pedig 2013 helyett 2014-ig kell kialakítani. Az az elvárás azonban változatlan, hogy 2014-re 30-ról 21 napra kell csökkenteni az ügyintézési időt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.